#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperti norāda uz Latvijas atkarību no Krievijas gāzes
, 2010. gada, 20.jūlijs, 2010

Latvija un Bulgārija no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm ir visvairāk atkarīgas no Krievijas gāzes uzņēmuma Gazprom piegādātās gāzes, liecina Eiropas Starptautiskās politiskās ekonomikas centra (ECIPE) pētījums. ECIPE eksperti izveidojuši īpašu indeksu, kas liecina par to, cik lielu apdraudējumu ES valstīm varētu radīt Gazprom gāzes piegādes traucējumi.

 

Indekss liecina, ka lielākā atkarība ir Bulgārijai (22 punkti) un Latvijai (21 punkts). Igaunijai un Lietuvai šis rādītājs ir attiecīgi 18 un 17 punktu. Vismazāk no Krievijas gāzes ir atkarīgas Nīderlande un Portugāle, kurām indekss ir tikai divi punkti.

ECIPE pētnieki secina, ka atkarībai no Gazprom ir cieša saistība ar konkurences līmeni gāzes tirgū. Austrumeiropas valstīs konkurence ir maza, tādēļ šīs valstis ir piesaistītas Krievijas gāzei. Gazprom ir ne tikai galvenais gāzes piegādātājs, kas ar šīm valstīm noslēdzis ilgtermiņa līgumus, bet arī ietekmīgs investors vietējos gāzes uzņēmumos. Tādējādi vietējais tirgus tiek pakārtots Gazprom interesēm, mazinot iespēju atbrīvoties no atkarības. ECIPE eksperti aicina attīstīt ES enerģētikas vienoto tirgu, jo tas palīdzētu ierobežot Gazprom dominējošo lomu. Pētnieki brīdina, ka Gazprom ir kļuvis par ārpolitikas ieroci Kremļa rokās.

LETA/ NOZARE.LV

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties