#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
EM: līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu septembrī elektrības cenām nevajadzētu kāpt
BNS 
, 2013. gada, 30.janvāris, 2013

Līdz ar elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu septembrī Latvijā elektrības cenām nevajadzētu pieaugt, otrdien diskusijā par elektroenerģijas tirgus atvēršanu sacīja Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģētikas departamenta direktors Dins Merirands.

"Skatoties, kāda cena pašlaik ir "Nordpool" un kāda ir tarifā, tās ir samērojamas. Protams, nav izslēgts, ka elektroenerģijas gala cena varētu kāpt citu faktoru iespaidā, piemēram, obligātā iepirkuma komponentes, bet elektroenerģijas tirgus atvēršanas iespaidā cenām pieaugt nevajadzētu," sacīja Merirands.

Viņš arī uzsvēra, ka maksājumi par elektrību veido salīdzinoši nelielu daļu no mājsaimniecību izdevumiem, tāpēc tām nevajadzētu satraukties par elektrības cenu kāpumu. "Jā, uzņēmumus māc bažas par elektroenerģijas cenu kāpumu, bet mājsaimniecībam nevajadzētu uztraukties. Maksa par elektrību veido tikai 3,2% no mājsaimniecību izdevumiem, bet, piemēram, gāze – 14%," norādīja EM Enerģētikas departamenta direktors.

Viņš arī atgādināja – lai neradītu satricinājumus mājsaimniecībām, Ministru kabinets (MK) ir noteicis, ka gadījumā, ja patērētājs nebūs noslēdzis līgumu ar piegādātāju pēc 1.septembra, par caurredzamu cenu to turpinās nodrošināt esošais piegādātājs. "Šai cenai būs jābūt bez slēptām izmaksām vai sarežģītām pozīcijām, tas tiks ielikts MK noteikumus, bet gala cenu, protams, joprojām noteiks piegādātājs," klāstīja Merirands.

Savukārt pretēju viedokli pauda Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas pētniece Baiba Miltoviča, atzīmējot, ka Igaunijā pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas šā gada 1.janvārī elektrības cena pieauga par 20%. "Mēs bieži konsultējamies ar līdzīgām asociācijām ārvalstīs, un tajās mums nereti norāda, ka cenu pieaugums ir drauds," sacīja Miltoviča.

Merirands gan paskaidroja,ka Igaunijā cenas pēc tirgus atvēršanas kāpa, jo Igaunijas regulētā tarifa cena bija ievērojami zemāka nekā "Nordpool" biržas cena.
Viens no elektroenerģijas Latvijas energoapgādes kompānijas "Latvenergo" tarifu apstrīdētājiem Ilmārs Poikāns uzsvēra - ja rudenī mājsaimniecības tiks virzītas brīvajā tirgū, kaut ko domāt tad būs par vēlu. "Nepieciešams aizsargāt mazaizsargātos iedzīvotājus, izmantojot universālā pakalpojuma sistēmu. Asociācijas pārstāvji pērn Saeimā iesniedza savu likumprojektu par universālo pakalpojumu, taču pēc sarunām radies iespaids, ka slīkstošo glābšana ir pašu slīkstošo rokās, jo nevienam neesot intereses ko reāli izdarīt," klāstīja Poikāns.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Silvija Šimfa atzīmēja, ka daudziem cilvēkiem Latvijā jautā ir finansiālas problēmas, tādēļ tarifu palielināšana bremzētu ekonomisko attīstību.

"Iedzivotaji visās dzīves jomās pērk pakalpojumus no pašvaldībām. Ja iedzīvotajiem nepiaugs algas un izmaksas palielināsies, cilvēki vai nu no atsevišķām lietam atteiksies vai krāsies paradi. Neviens no šiem neveicina ekonomisko izaugsmi," norādīja Šimfa.

No pagājušā gada novembra regulēto tarifu elektroenerģijas iegādei var izvēlēties tikai mājsaimniecības. Tās plānots pievienot brīvajam tirgum 1.septembrī.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties