#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Ērtāk bankrotēt Lielbritānijā
, 2010. gada, 29.jūnijs, 2010

Kamēr Latvijā iedzīvotāju maksātnespējas likums iestrēdzis starp Rīgas pili un parlamenta ēku, daži Latvijas iedzīvotāji brauc pasludināt savu maksātnespēju uz Lielbritāniju. Bankrotēt uz Lielbritāniju dodas gan bijušie nekustamā īpašuma spekulanti, gan arī parastie kredītņēmēji. Pagaidām šādu soli uzdrošinājās spert vien aptuveni desmit cilvēki, taču to skaits varētu arī palielināties.

TVNET/LNT ziņas

2010. g. 29. jūnijā

Resursi
Latvijas iedzīvotājiem tiesības bankrotēt citā ES valstī
Lielbritānijā apstiprināts latvieša bankrota process
Lai tiktu vaļā no savām parādsaistībām, uz Lielbritāniju dodas tūkstošiem Vācijas un Beļģijas iedzīvotāju. Iespēja- ātri un samērā viegli iziet bankrota procedūru Lielbritānijā - uz šo valsti ir atvilinājusi arī vairākus Latvijas iedzīvotājus.

Privātpersonu maksātnespējas process Latvijā ir ilgstošs un dārgs

Pateicoties aktīvam banku lobijam, mūsu lēmējvaras atbalstītais Maksātnespējas likuma variants nosaka, ka Latvijā maksātnespējas process ilgst 5 gadus, samksājot valsts nodevu 540 lati un ikmēneša maksājumus - 180 latus. Lielbritānijā process ilgst tikai vienu gadu, iemaksājot vienreizējo nodevu, apmēram 506 latu apmērā.

Tik krasas atšķirības mudināja dažus latviešus emigrēt, lai uzsāktu bankrota procesu svešā zemē. Arī Andris ir spēris šādu soli, jo 60 tūkstošu latu liels parāds bijis kā žņaugs ap kaklu.

Andris: "Runāju ar banku, tā nepiedāvāja variantus. Lika noslēgt citus līgumus, bija jāmaksā soda procenti."

Bija vajadzīga trīs mēneši, lai Andris saņemtos un Lilbritānijas tiesā iesniegtu nepieciešamos dokumentus procedūras pieteikšanai. Tiesa par maksātnespējas sākšanu izlēmusi dienas laikā.

Andris: "Šajā brīdī man nav jāmaksā nevienam un nav jārunā ne ar vienu kreditoru, ja viņi grib, viņiem jākontaktējas ar manu administratoru. Tas ir atvieglojums man. Nav desmit kreditori, kas skrien pakaļ man, zvana katru dienu, mēģina piedzīt kaut ko. Slazds no kakla."

Administratoram būs jāizpārdod Andra manta un pēc gada vai pat pusgada viņš no visiem parādiem tiks atbrīvots.

Bankām tas nozīmē šoku

Atvars Aniņš, speciālists kredītņēmēju aizsardzības jomā: "Bankām tas nozīmē šoku. Gribētu redzēt baņķieru sejas izteiksmes, kad viņi saņem tiesas spriedumu, ka latvietis tur bankrotējis. Tam var sekot lavīnas efekts."

Nozares eksperti pieļauj, ka bankas varētu mēģināt apstrīdēt šādu maksātnespēju, taču bankrotējušas personas statuss Lielbritānijā ir saistošs arī Latvijā, jo esam Eiropas Kopienas dalībvalsts.

Ne visi var bankrotēt Lielbritānijā

Lai varētu veikt bankrota procedūru Lielbritānijā, personai ir jākļūst par rezidentu, ir jānostrādā tur vismaz seši mēneši, kā arī jābūt ekonomiski aktīvam arī turpmāku gadu.

Kaspars Mačs, „Clear Debt Solutions” vadītājs: "Jāmeklē darbs, jāpierāda, ka esi uz vietas. Nevar pieteikt bankrotu un atbraukt uz Latviju. Tiesa to uzskatīs par rupju pārkāpumu, kas var draudēt pat ar cietumsodu."

Maksātnespējas procedūra ārvalstīs varētu būt labs taktikas līdzeklis sarunā ar bankām, jo mājās palikušajiem būs vieglāk vienoties ar kredītiestādēm par kādu nosacījumu maiņu, pārliecināti eksperti.

Speciālisti gan norāda, ja Latvijā spēkā stāsies savs liberāls Maksātnespējas likums, tad mūsu iedzīvotājiem svešzemē nebūs jākļūst par "bankrotu tūristiem".

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties