#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES aicina Turciju panākt izlīgumu Kipras jautājumā
, 2010. gada, 16.marts, 2010

Eiropas Savienības (ES) paplašināšanās komisārs Štefans Fīle pirmdien mudināja Turciju atvērt ostas Kiprai, kā to paredz ar bloku noslēgtā muitas ūnija, un turpināt iesākto miera procesu ar Armēniju.

"Man bija izdevība uzsvērt nozīmību, ko Eiropas Savienība piešķir pilnīgai papildu protokolu ieviešanai (..), kā arī [Turcijas] un Kipras attiecību normalizēšanai," pēc tikšanās ar Turcijas ārlietu ministru Ahmetu Davutoglu žurnālistiem pavēstīja Fīle.

Turcija pastāvīgi atteikusies atvērt savas ostas un lidostas satiksmei ar Kipru. Ankara šādu nostāju pamato ar faktu, ka arī 27 dalībvalstu bloks nav pildījis savu apņemšanos par starptautiskās izolācijas mazināšanu salas turku apdzīvotajiem ziemeļiem. Turcijas atteikuma dēļ 2006.gadā tika iesaldētas astoņas no 35 ES iestāšanās sarunu sadaļām, kuras bloka kandidātvalstīm veiksmīgi jānoslēdz, iekams tās var kļūt par pilntiesīgām dalībvalstīm.

Kā pirmdien uzsvēra Fīle, situāciju varētu uzlabot Kipras turku un grieķu kopienu sarunu pozitīvs iznākums. "Mēs esam vienisprātis, ka visaptveroša vienošanās Kipras jautājumā būtu vēsturisks pavērsiens, kas nāktu par labu gan Turcijai, gan ES," norādīja augstā bloka amatpersona.

Savukārt, kā norādīja Davutoglu, ar ES dalību nesaistītām politiskām problēmām, piemēram, Kipras jautājumam, nevajadzētu aizēnot iestāšanās sarunas.

Tikšanās laikā Fīle pauda arī atbalstu Turcijas un Armēnijas samierināšanās centieniem, cerot pielikt punktu gadsimtu ilgušām nesaskaņām.

Turcija un Armēnija parakstīja vienošanos par diplomātisko attiecību dibināšanu un kopīgās robežas atvēršanu 10.oktobrī pēc mēnešiem ilgām sarunām, kas notika aiz slēgtām durvīm ar Šveices starpniecību. Taču tagad Ankaru saniknojis gan ASV, gan Zviedrijas likumdevēju balsojums, ar ko Pirmā pasaules kara laikā Osmaņu impērijas turku sarīkotās armēņu slepkavības nodēvētas par genocīdu.

"Tā kā es nāku no bijušās Čehoslovākijas, Čehijas, es zinu, ka vēstures politizēšana apgrūtina izlīgumu," atzina Fīle.

Turcija sarunas par iestāšanos ES sāka 2005.gadā, taču līdz šim atvērtas tikai 12 sadaļas gan Kipras jautājuma, gan vairāku ES dalībvalstu iebildumu dēļ.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Foto: europa.eu

 

 

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties