#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES aktivizē gāzes krīzes plānu
, 2010. gada, 22.jūnijs, 2010

Eiropa pirmdien aktivēja gāzes krīzes plānošanas pasākumus pēc Krievijas gāzes plūsmas samazināšanas Baltkrievijai, kas var samazināt gāzes piegādes arī Lietuvai, Polijai un Vācijai.

Krievijas premjerministra vietnieks Igors Sečins nosūtījis oficiālu vēstuli Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisāram Ginteram Etingeram, informējot viņu, ka parādu dēļ Krievija samazinājusi dabasgāzes piegādes Baltkrievijai. Līdz ar to ES tā dēvētā iepriekšējā brīdinājuma sistēma gāzes piegāžu iespējamām problēmām aktivizēta jau otro reizi. Eiropas Komisija (EK) skaidroja, ka Krievijas un Baltkrievijas gāzes nesaskaņām nevajadzētu ietekmēt Eiropas gāzes piegādes. Tomēr šodien pēcpusdienā Briselē paredzēta EK enerģētikas jomas ekspertu tikšanās ar Krievijas vēstniecības pārstāvjiem, lai izvērtētu situāciju.

Ja Baltkrievija samazinās piegādes Eiropai, tad visvairāk cietīs Lietuva, kas Krievijas gāzi saņem tieši caur Baltkrievijas nacionālo cauruļvadu sistēmu. Savukārt lielāko daļu Eiropas tirgus apgādā Baltkrieviju šķērsojošais cauruļvads Jamala-Eiropa. Lietuva "100% ir atkarīga no Krievijas gāzes, kas tiek piegādāta tranzītā caur Baltkrieviju un tas ir vienīgais piegādes ceļš", skaidroja EK pārstāve. Ja Lietuvai tiks apturēta gāzes piegāde caur Baltkrieviju, tad gāzes piegādes tai ir iespējams nodrošināt no Latvijas, viņa skaidroja. Gāzes konflikta ieilgšana varētu ietekmēt arī Poliju un Vāciju, bet tikai netiešā veidā.

Baltkrievijas Enerģētikas ministrija pirmdien paziņoja, ka gāzes plūsmas apjoma samazināšana Baltkrievijai nav ietekmējusi Krievijas gāzes piegādes uz Eiropu. "Gāzes tranzīts caur Baltkrievijas teritoriju nav traucēts," norādīja ministrijas preses pārstāve Ludmila Zenkoviča. Tranzītā caur Baltkrieviju iet aptuveni 20% no Rietumeiropai paredzētās Krievijas gāzes. Krievija pirmdien samazināja gāzes piegādi Baltkrievijai, jo tā nav samaksājusi 200 miljonu dolāru (113,4 miljonu latu) parādu.

"Parāds nav nomaksāts," televīzijas raidījumā paziņoja Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers. "No plkst.10 pēc Maskavas laika 2010.gada 21.jūnijā mēs ieviešam ierobežotu režīmu Krievijas gāzes piegādē Baltkrievijai, samazinot to par 15% no plānotā ikdienas apjoma."

Piegādes samazinājums var sasniegt 85% proporcionāli parāda lielumam, piebilda Millers, gan neprecizējot pakāpeniskās piegādes samazināšanas laika ietvarus.

Tajā pat laikā Baltkrievijas delegācija, tostarp valsts gāzes transporta operatora "Beltransgaz" izpilddirektors Vladimirs Majorovs, pirmdien vēl risināja pārrunas "Gazprom" birojā, paziņoja koncerna preses pārstāvis Sergejs Kuprijanovs. Viņš piebilda, ka pārrunas telefoniski noris arī ar Baltkrievijas valdību. Savukārt Ukraina jau paziņojusi, ka gatavojas palielināt Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropu, ja radīsies problēmas ar Baltkrievijas tranzītu.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties