#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES atliek lēmumu par Maķedonijas iestāšanās sarunu atvēršanu
, 2009. gada, 09.decembris, 2009

Eiropas Savienības ārlietu ministri otrdien tomēr nepieņēma lēmumu par iestāšanās sarunu sākšanu ar Maķedoniju, pakļaujoties Grieķijas spiedienam.

Pēc pirmdien notikušajām ES ārlietu ministru sarunām bloka 27 dalībvalstis vienojās par kompromisa paziņojumu, ka lēmums par iestāšanās sarunu atvēršanu tiek atlikts uz 2010.gada vidu, kad ES prezidentūras gods būs uzticēts Spānijai.

Tāpat dokumentā sacīts, ka ministri atzīst "Maķedonijas panākto progresu vairākās būtiskās jomās", lai gan nepieciešamas arī turpmākas reformas.

Paziņojumā uzsvērts, ka "joprojām ir svarīgi uzturēt labas kaimiņattiecības, tostarp vienoties par abpusēji pieņemamu risinājumu nosaukuma konfliktā".

Sākotnēji izskanēja priekšlikums lēmumu pieņemt martā, taču Grieķija iebilda pret konkrēta datuma noteikšanu.

Grieķija atteikusies atzīt savas kaimiņvalsts konstitucionālo nosaukumu - Maķedonijas Republika -, kopš tā 1991.gadā pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas, jo Maķedonija ir arī Grieķijas ziemeļu reģiona nosaukums, un Atēnas baidās, ka atļauja Skopjei lietot šo vārdu pavērs ceļu teritoriālām pretenzijām.

Pagājušajā nedēļā ES paplašināšanās komisārs Olli Rēns pauda bažas, vai bloka ārlietu ministriem izdosies vienoties par sarunu atklāšanas datumu.

"Iestāšanās sarunu uzsākšanai nepieciešams [Eiropas] Komisijas ieteikums un visu dalībvalstu piekrišana. Visticamāk, šobrīd nav visu priekšnoteikumu," viņš pavēstīja žurnālistiem.

Divpusējās attiecībās ar vairākām valstīm Skopje izmanto nosaukumu Maķedonija, bet Apvienotajā Nāciju Organizācijā (ANO) valsts oficiālais nosaukums ir Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija. Savukārt ES un NATO izmanto akronīmu FYROM.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties