#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES Enerģētikas komisārs: Ignalinas AES slēgšanai jānotiek „kulturāli”
, 2010. gada, 04.aprīlis, 2010

Lietuvas mediji ziņo, ka neskaidros apstākļos agrāk par noteikto laiku tiks izlietoti visi Eiropas Savienības (ES) līdzekļi, kas piešķirti Lietuvas teritorijā esošās Ignalinas atomelektrostacijas (AES) slēgšanai, turklāt Ignalinas slēgšana kļūšot par dārgāko AES slēgšanu pasaulē.

„Pārejai no elektroenerģiju ražojošām iekārtām uz ekspluatācijas pārtraukšanu jānotiek „kulturāli”. Lietuvas Enerģētikas ministrija, Lietuvas Valsts kontrole, Eiropas Revīzijas palāta un tā dēvētā valdības „saulrieta komisija” noteikusi, ka: jāpastiprina AES ekspluatācijas pārtraukšanas vadība un uzraudzība (tas jau ir sākts, nozīmēts jauns ģenerāldirektors Osvaldas Čiukšis, izveidotas jaunas vadības struktūras, pieņemti jauni darbinieki no komercvides, kas nav bijuši emocionāli saistīti AES), kā arī Ignalinas slēgšanas programma ir racionāli jāpamato, turklāt tā jāpakļauj Lietuvas tiesiskās regulējošanas videi,” sacīja M. Holznere. Viņa norāda – no ES budžeta ir izmantojami vienīgi tie līdzekļi, kas paredzēti 2007. – 2013. gada Finanšu perspektīvā. ES finansiālā palīdzība Lietuvai līdz 2010. gadam šiem mērķiem pavisam kopā ir 1,3 miljardi eiro. Līdz 2009. gada beigām parakstīti līgumi par 875 miljoniem eiro.
M. Holznere: „AES ekspluatācijas pārtraukšanas un atkritumu realizēšanas projekti ir uzsākti. Tas ir fakts, ka galvenais investīciju projekts (B234 Design and construction of waste retrieval, treatment and storage facilities) kavējas un tā izmaksas ir kāpušas, un par tā veikšanu AES vadība un salīgtais uzņēmums cenšas vienoties. Lietuvas Speciālais izmeklēšanas birojs ir sācis izmeklēšanu par iespējamiem iepirkuma procedūras pārkāpumiem AES 1. un 2. reaktora apturēšanas un demontēšanas priekšizpētes projektā (Dismantling and Decontamination Feasibility Study project B9-4). Pašlaik Eiropas Revīzijas palāta veic auditu par visām trim AES ekspluatācijas pārtraukšanas programmām (tas vienlaikus notiek arī Slovākijā un Bulgārijā), par kura rezultātiem tā ziņos 2011. gada sākumā. Pagaidām nav nekāda pamata runām par līdzekļu nepareizu izmantošanu.”

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties