#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES līderu samitos turpmāk vairs nepiedalīsies ārlietu ministri
, 2009. gada, 11.decembris, 2009

Eiropas Savienības līderi ceturtdienas samitā izjuta Lisabonas līguma nestās pārmaiņas, kas cita starpā nozīmē arī to, ka sanāksmēs vairs nepiedalīsies ārvalstu ministri un tās vadīs pirmais Eiropadomes priekšsēdētājs Hermanis van Rompejs.

"Viņi nesēdēs telpā, kas ir milzīgs aplis, kur citus var saskatīt tikai ar tālskata palīdzību," pirms gaidāmā samita sacīja kāds vārdā neminēts Eiropas deputāts. "Viņi sēdēs iekšējā aplī. Tur sēdēs tikai viņi, neviens cits," viņš paskaidroja.

Tomēr ne visi šīs pārmaiņas uztver atzinīgi. Francijas Eiropas lietu ministrs Pjērs Lelušs šonedēļ Briselē atklāja, ka vairāki ārvalstu ministri šādu soli uzskata par kļūdu. "Ir izveidojusies tāda kā ārvalstu ministru biedrība, kas to uztver ļoti negatīvi" un kas uzskata, ka lēmumus attiecībā uz ārpolitikas jautājumiem nevajadzētu pieņemt bez viņu klātbūtnes, viņš sacīja. Taču vienlaikus ministrs steidza piebilst, ka tad, kad Francijas prezidents Nikolā Sarkozī apspriež ārlietu jautājumus, "viņš nelūdz savu ministru padomus".

Savukārt ES prezidējošās valsts Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts ceturtdien Eiropas Parlamentā (EP) uzsvēra, ka viņš nevēlas kļūt par tā saucamās ārlietu ministru biedrības vadītāju. "Dažreiz es jūtu, ka no manis gaida, lai es kļūtu par ārlietu ministru arodbiedrības vadītāju," viņš sacīja, atskatoties uz sešus mēnešus ilgušo Zviedrijas prezidentūru. "Lisabonas līgums ES Padomē neiekļauj ārlietu ministrus. Es uzskatu, ka tas ir ļoti labi, taču es nevaru apgalvot, ka visi ārlietu ministri, maigi izsakoties, tā domā," atklāja Bilts.

Pēc 1.decembra, kad, pēc Zviedrijas premjerministra vārdiem, Eiropā sākās "jauna ēra", samitos piedalīsies arī ES Padomes pirmais prezidents un ES Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrina Eštone. Viņas klātbūtne svarīgajās sanāksmēs arīdzan saniknojusi vairākus ārlietu ministrus.

"Problēma ir tā, ka sistēma, tāpat kā dalībvalstis, ir fundamentāli konservatīva," uzskata Somijas ārlietu ministrs Aleksandrs Stubs. "Mums visiem ir jāsaprot, ka līgums daudz ko ir izmainījis - [tagad] ES ir prezidents, ārlietu ministre. Mums viņiem jāsniedz vairāk vietas, naudas, darbinieku un atbalsta. Tie, kas vēlas saglabāt rotējošo prezidentūru sistēmu, vāju ārlietu dienestu un tie, kas vēlas mazināt Eštones un van Rompeja lomu, patiesībā negrib spēcīgu Eiropas ārlietu politiku. Taču es tādu vēlos."

Ziņa sagatavota pēc aģentūras LETA/Nozare materiāliem

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties