#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES mājā mudina aizdomāties par planētas Zeme senumu
BNS 
, 2012. gada, 01.oktobris, 2012

Ja visas zemes mūžu pārvērstu vienā gadā, cilvēks uz zemes atrastos tikai nedaudz vairāk kā vienu stundu, savukārt modernās tehnoloģijas uz zemes virsmas būtu parādījušās tikai pēdējās gada sekundēs, Eiropas Savienības (ES) mājā zinātnes kafejnīcas diskusijā sacīja astrofiziķis Kārlis Bērziņš, mudinot cilvēkus aizdomāties par planētas Zeme senumu.

Diskusijā “Visums un dzīvība” par to, ka, iespējams, cilvēki visumā nav vienīgās saprātīgās būtnes, sprieda arī aktīvo farmaceitisko vielu laboratorijas Sintēzes grupas vadītājs un Marsa biedrības biedrs   Jānis Jaunbergs un ihtiologs Matīss Žagars.

Bērziņš klātesošajiem pastāstīja, ka gada laikā rodas aptuveni 20 jaunu zvaigžņu un ap tām bieži vien izvietojas arī planētas, uz kurām ir vai kādreiz varētu rasties dzīvība. “Taču ne visa dzīvība, kas var rasties uz kādas no planētām, var būt inteliģenta,” norādīja Bērziņš un piebilda, ka zinātnē ar dzīvību saprot arī dažādus mikroorganismus, kuriem līdz saprātam cilvēka izpratnē vēl ir visai tāls ceļš ejams.

“Tās [iespējamās dzīvības formas] tā arī var nekad neiemācīties lietot modernās tehnoloģijas, lai mēģinātu sazināties ar sev līdzīgām dzīvības formām visumā,” teica Bērziņš.

Diskusijas dalībnieki tika iepazīstināti arī ar dzīvības meklējumiem kosmosā, kurus ir paveicis cilvēks. Jaunbergs īpaši runāja par dzīvības meklēšanu uz Marsa, kas savulaik varētu būt līdzīga planēta Zemei un uz kā pirms vairākiem miljardiem gadu varētu būt mitinājušās kādas saprātīgas būtnes.

Par vienu no labākajām iespējām, kā izpētīt jau sen cilvēci interesējošo jautājumu – vai uz Marsa varētu būt dzīvība –, Jaunbegs minēja robotu “Curiosity”, kas savu ceļu uz Marsu sāka 2011.gada 26.novembrī.

“Curiosity” ir 900 kilogramu smags, no tā svara 80 kilogramu veido zinātniskie instrumenti. Šis visurgājējs ir trīs metrus garš un pārvietojoties spēj pārkāpt šķēršļiem, kas nepārsniedz 75 centimetru augstumu. Lai arī visurgājēja maksimālais ātrums ir 90 metru stundā, tomēr tiek lēsts, ka tas pārvietosies vidēji ar ātrumu 30 metru stundā.

Savukārt Žagars klātesošajiem vēstīja, ka dzīvība var būt sastopama arī tur, kur parasts cilvēks nespētu izdzīvot. Kā piemēru viņš minēja arī dziļūdens zivis, kuras mierīgi dzīvojas vairāku kilometru dziļumā un laika gaitā ir speciāli pielāgojušās skarbajiem apstākļiem, ar kuriem tās saskaras ikdienā.

Eksperti lēš, ka Visums radies pirms 13,7 miljardiem gadu lielā sprādziena dēļ. Telpai izplešoties un atdziestot, virtuālās elementārdaļiņas sasala, kļūstot par reālām. Tomēr pašlaik joprojām nav rastas atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram, kas bija pirms lielā sprādziena.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir neformālā vidē pie kafijas tases raisīt brīvu diskusiju par aktuāliem un sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Šī ir lieliska iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot sev interesējošus jautājumus un noskaidrot līdz šim neizprasto kādā konkrētā zinātnes jomā.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties