#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES panāk vienošanos Grieķijas jautājumā
, 2010. gada, 26.marts, 2010

Briselē notiekošajā divu dienu samitā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi panākuši vienošanos par palīdzības sniegšanu Grieķijai, kas saņems Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) finansētu aizdevumu ar stingriem nosacījumiem.

Pēc mēnešiem ilgušām diskusijām un pēdējo nedēļu laikā piedzīvotām nesaskaņām, kas, pēc analītiķu vārdiem, atspoguļoja ES visu laiku smagāko politisko krīzi, Francija un Vācija ceturtdienas naktī beidzot panāca vienprātību.

"Eiropa un Grieķija pēc krīzes būs spēcīgākas," sacīja Grieķijas premjerministrs Georgs Papandreu.

Tajā pat laikā ES prezidents Hermans van Rompejs norādīja, ka visas 16 eirozonas dalībvalstis ir gatavas piedalīties palīdzības sniegšanā, ja tiks lemts piešķirt abpusējus aizdevumus. Rompejs uzsvēra, kā šāda vienošanās panākta galvenokārt tāpēc, lai "no jauna pārliecinātu Grieķijas obligāciju turētājus, ka Eiropa nekad nepametīs Grieķiju".

Atbildot uz jautājumu, vai Spānija varētu būt nākošā valsts, kurai varētu būt nepieciešama palīdzība, Rompejs sacīja, ka tās situācija ir pilnībā citādāka nekā Grieķijā, kur "statistikas datu mahinācijas" drāmu ir pārvērtušas krīzē.

Lai arī SVF iepriekš jau ir palīdzējis tādām ES valstīm kā Ungārija, Latvija un Rumānija, tas nekad nav bijis iesaistīs finanšu palīdzības plānošanā eirozonas dalībvalstij.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Žans-Klods Trišē atzinīgi novērtēja vienošanās panākšanu Grieķijas jautājumā, taču jautāja, vai SVF nosacījumi atbildīs ECB politikai, uzstājot, ka "centrālās bankas neatkarība ir svēta".

Pagaidām gan vēl konkrēts aizdevumu apjoms netiek minēts, bet amatpersonas Briselē pēdējo nedēļu laikā apspriedušās par summu virs 20 miljardiem eiro (14,05 miljardiem latu). Tāpat šim priekšlikumam vēl jāpanāk visu eirozonas valstu atbalsts.

Kā ziņots, Grieķijas parādsaistības sasniegušas 300 miljardus eiro (210,8 miljardus latu) un valdība jau nolēmusi samazināt valsts izdevumus un paaugstināt nodokļus, lai šogad par četriem procentpunktiem samazinātu budžeta deficītu, kas patlaban veido 12,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Grieķijas valdība budžetu šogad cer samazināt vēl par 4,8 miljardiem eiro (3,3 miljardiem latu).

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties