#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES sociālisti vēlas ASV stila priekšvēlēšanas
, 2010. gada, 13.augusts, 2010

Eiropas sociāldemokrāti, kuru pozīcijas kontinenta lielākajā daļā ievērojami iedragātas, uzskata, ka risinājums meklējams, īstenojot nopietnais izmaiņas Eiropas Sociālistu partijas (PES) vadībā.

Pēc sakāves pēdējās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās daži PES aktīvisti izvērsuši kampaņu par ASV stila priekšvēlēšanu organizēšanu, lai pirms nākamajām EP vēlēšanām, kam jānotiek 2014.gadā, izraudzītos savu kandidātu Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatam.

Aktīvisti, kurus satriekusi PES nespēja vispār izvirzīt kandidātu pirms 2009.gada vēlēšanām, apvienojušies kustībā, kas pieprasa, lai paneiropas centriski kreisās partijas kandidātu uz EK prezidenta amatu balsojot izvēlētos Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu nacionālo sociāldemokrātisko partiju biedri.

"Kampaņu par PES priekšvēlēšanām" 26.jūlijā uzsāka Īrijas Leiboristu partijas Centrālās padomes loceklis Dezmonds O'Tūls un Lisabonas pilsētas domnieks Žozē Reišs Santošs, un, kā apgalvo viņi paši, viņu iniciatīva izpelnījusies "milzīgu atsaucību".

O'Tūla un Santoša izveidotajā grupā interneta sociālajā vietnē "Facebook" ir jau 570 biedri, un to skaits pieaug par aptuveni 200 nedēļā. Abi politiķi savas idejas propagandēšanai izveidojuši arī kontu mikroblogu vietnē "Twitter".

Tomēr O'Tūls uzskata par nepieciešamu uzsvērt: "Tie nav tikai daži bērni, kas rotaļājas ar kādu "Facebook" grupu. Tas ir nopietni."

"Jau augusta vidū mēs bijām patīkami pārsteigti ar tā izaugsmi," intervijā interneta laikrakstam "EUobserver" atzina īru leiborists, piebilstot, ka kampaņa pilnā sparā sāksies septembrī, kad cilvēki būs atgriezušies no saviem vasaras atvaļinājumiem.

Abi aktīvisti ir pārliecināti, ka viņu idejas īstenošana lielā mērā risinās arī tā dēvēto demokrātijas deficītu Eiropas Savienībā (ES).

"Sen tiek apšaubīta demokrātija ES, un tas tikai pieņemas spēkā," norādīja O'Tūls. "Eiropas Parlamenta vēlēšanām tagad ir lielāka nozīme nekā iepriekš, taču tikai centriski labējie izvirzīja kandidātu. PES to nedarīja, un rezultātā mēs nepārprotami zaudējām. Aktīvisti ir neapmierināti"

Taču sakāve kaujā par vietām Strasbūrā ir tikai viens no pēdējiem piemēriem Eiropas sociāldemokrātijas atbalstītāju skaita pakāpeniskajam kritumam, kas tiek piedzīvots pēdējo 30 gadu laikā.

Ja pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados 12 tā dēvētajās vecajās ES dalībvalstīs sociāldemokrātus vidēji atbalstīja 33% vēlētāju, tad astoņdesmitajos - 31%, bet deviņdesmitajos - vairs tikai nepilni 30%.

Pēdējās desmitgades laikā kritums kļuvis straujāks, un laikā no 2000. līdz 2010.gadam vidējais sociāldemokrātu atbalstītāju skaits noslīdējis līdz 26,6%.

PES pēdējā kongresā, kas decembrī notika Prāgā, tika nolemts, ka nākotnē partija vienmēr izvirzīs savu kandidātu uz EK prezidenta krēslu.

"Taču tas izsauc jautājumu - kā šī persona izraugāma?" norāda O'Tūls. "Tas netika pateikts, un tas, godīgi runājot, nav demokrātiski. Ar to nepietiek, ka šo personu kuluāros izvēlas partijas amatpersonas."

Savukārt Santošs kampaņas blogā norāda, ka šāda situācija daļēji skaidro arvien mazāko vēlētāju aktivitāti EP vēlēšanās.

"Vienkāršie pilsoņi nebalso Eiropas un nacionālajās vēlēšanās - viņi vienkārši nejūt, ka politiķi viņus pārstāvētu (..), jo daži tiek izvēlēti aiz slēgtām durvīm, klubos un gaiteņos, kur dominē partijas hierarhiskā sistēma," raksta Santošs.

Kampaņas iniciatori uzskata, ka, lēmumu pieņemot PES prezidijam, izpildkomitejai vai pat kongresam, netiek nodrošināta pietiekama pilsoņu iesaistīšanas pakāpe.

"Visas šīs iespējas atspoguļo vecos politikas īstenošanas ceļus, un esmu stingri pārliecināts, ka Eiropas pilsoņi, īpaši progresīvie pilsoņi, no mums sagaida vairāk," uzsver Santošs.

Kampaņas uzsācēji nākotnē raugās cerīgi, jo pagaidām vēl nav sastapušies ar iebildumiem nevienā partijas līmenī.

"Ir vispārēja gaisotne, ka mums kaut kas jādara savādāk. (..) Veiksmīga priekšvēlēšanu kampaņa, cīņa par kandidēšanu pirms vēlēšanām piesaistīs mediju uzmanību, tāpat kā tas notiek ASV, un, mēs ceram, veicinās partijas rezultātus vēlēšanās," norāda portugāļu sociāldemokrāts.

Aktīvisti ir pārliecināti, ka pārmaiņas vairotu demokrātiju ne tikai partijas iekšienē, bet arī visā ES kopumā. Viņi uzskata, ka PES priekšvēlēšanas piespiedīs arī citas partijas rīkoties līdzīgi un tādējādi, lai kurš kļūtu par nākamo EK prezidentu, viņam būs patiesi demokrātisks mandāts, kuru izsnieguši bloka pilsoņi.

Demokrātijas paplašināšanas atbalstītāji ES iekšienē jau sen spriedelējuši par tieši vēlēta prezidenta institūcijas izveidošanu, taču tas pieprasa izdarīt izmaiņas ES līgumā.

"Šīs idejas skaistums ir tajā, ka tā neprasa šādas izmaiņas un pieņem līgumu tādu, kāds tas ir, taču sniedz līdzīgu rezultātu," piebilst Santošs.

Kampaņas iniciatori gatavojas apkopot EP deputātu un nacionālo partiju līderu viedokļus un cer, ka saņems viņu atbalstu savai idejai.

"Pastāv lielas šaubas par ES leģitimitāti. Likumus mums izdod cilvēki, kas [vēlētāju priekšā] nav atbildīgi, [Hosē Luiss Rodrigess] Sapatero, [Martina] Obrī, viņi visi to zina, tāpat kā jebkurš," norādīja O'Tūls, piesaucot vārdā Spānijas premjeru un Francijas sociālistu līderi. "Tiek uzskatīts, ka PES ir progresīvs spēks politikā. Lai notiek, [nodrošināsim] progresu, ieviesīsim ES nedaudz vairāk demokrātijas."

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties