#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES vēstnieki akceptē sankcijas pret Irānu
, 2010. gada, 23.jūlijs, 2010

Eiropas Savienība (ES) ceturtdien vienojās par sankciju paketi Irānai, kas vērsta pret Teherānas enerģētikas sektoru saistībā ar tās atteikšanos apturēt savas kodolprogrammas īstenošanu.

27 ES dalībvalstu vēstnieki sapulcējās Briselē, lai apstiprinātu sankcijas, kurās paredzēti pasākumi pret naftas un gāzes nozari, taču, lai tās stātos spēkā, tās vēl pirmdien jāapstiprina ārlietu ministriem.

"Teksts par ierobežojošajiem pasākumiem pret Irānu ir pieņemts," teica diplomāts, kurš vēlējies palikt anonīms.

ANO Drošības padome noteica Teherānai ceturto sankciju kompleksu jūnija sākumā, taču ES līderi un ASV drīz pēc tam nolēma noteikt paši savas soda sankcijas Irānas enerģētikas sektoram.

Rietumu lielvalstis pieprasījušas, lai Irāna pārtrauc savu urāna bagātināšanas programmu, baidoties, ka Teherāna izmantos iegūto materiālu kodolbumbas izgatavošanai. Savukārt Teherāna apgalvo, ka tās kodolprogramma esot mierīgi centieni ražot elektroenerģiju.

ES līderi 17.jūnija samitā vienojās noteikt aizliegumu jaunām investīcijām, tehniskai palīdzībai un tehnoloģiju nodošanai Irānas milzīgajai naftas un gāzes industrijai, it īpaši pārstrādei un sašķidrinātās dabasgāzes ražošanai.

Irāna ir pasaules ceturtā lielākā jēlnaftas ieguvējvalsts, taču tā importē 40% nepieciešamās degvielas, jo tai trūkst pārstrādes jaudu, lai apmierinātu pieprasījumu.

Sagaidāms, ka ASV un ES sankcijas, kuras uzskata par stingrākām nekā ANO sankcijas, "materiāli ietekmēs šīs valsts enerģētikas industriju", paziņojusi Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA).

IAEA uzskata par nozīmīgu to, ka Ķīna un Krievija piekritusi atbalstīt ANO sankcijas, taču tajās nav iekļauti konkrēti pasākumi pret Irānas enerģētikas sektoru.

ASV un ES sankcijas ir stingrākas un "ilgstošākas un tā noteikti negatīvi ietekmēs valsts naftas un gāzes industriju", norāda IAEA. "Irānas aizvien lielākie gāzes un sašķidrinātās dabasgāzes projekti cietīs visvairāk."

ES pasākumi vērsti arī pret Islāma republikas transporta, banku un apdrošināšanas sektoriem un nosaka vīzu aizliegumus un aktīvu iesaldēšanu revolucionāro gvardu korpusam.

"Šīs sankcijas ir pārsteidzoši stingras," sacīja Londonas Starptautisko stratēģisko pētījumu institūta direktors Marks Ficpatriks. "Tās iet daudz tālāk nekā ANO sankcijas."

"Pirmo reizi Irāna sadursies ar skarbām sankcijām, kas ievērojami ietekmēs tās ekonomiku," piebilda Ficpatriks.

Tomēr, pēc viņa teiktā, "sankcijas varētu dot iemeslu Irānai atgriezties pie sarunu galda".

ES ārlietu ministri savā pirmdienas sanāksmē mudinās Irānu noteikt jaunu sarunu datumu, liecina secinājumu projekts, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā.

Pēdējās augsta līmeņa sarunas starp Irānu un sešām pasaules lielvalstīm notika 2009.gada oktobrī Ženēvā, kad abas puses vienojās par kodoldegvielas apmaiņu, taču kopš tā laika tās nonākušas strupceļā.

Irānas ārlietu ministrs Manučehrs Motaki pagājušajā nedēļā paziņoja, ka sarunas varētu sākties septembrī pēc tam, kad ES ārlietu resora vadītāja Ketrina Eštone jūnijā nosūtīja vēstuli Irānas delegācijas vadītājam kodolsarunās Saīdam Džalili.

Kā izriet no secinājumu projekta, ES ārlietu ministri aicinās "Irānu izmantot šo izdevību, lai mazinātu starptautiskās sabiedrības bažas par tās kodolprogrammu un vienoties par konkrētu datumu sarunām ar ES Augstāko pārstāvi kopā ar sešām valstīm".

LETA--AFP

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties