#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Festivāls „Eiropas kultūras iela” aicinās uz sadarbību
, 2010. gada, 20.jūlijs, 2010

No 23. līdz 24.jūlijam Valmierā norisināsies starptautisks festivāls „Eiropas kultūras iela”, kurā piedalīsies dažādu institūciju un organizāciju pārstāvji no vairākām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tā mērķis ir veicināt starptautisku sadarbību starp dažādām institūcijām un jomām, kā arī veicināt sabiedrības iesaistīšanos sadarbības veidošanā. Par festivālu vairāk stāsta tā idejas autore – Vidzemes kultūras un mākslas biedrības „Haritas” valdes priekšsēdētāja Solveiga Boicova.

Kā radās doma par šāda festivāla nepieciešamību?

Ideja par šāda festivāla nepieciešamību radās jau pirms trim gadiem, kad bijām iesaistījušies toreizējā Valmieras rajona padomes projektā „Kultūras saskarsmes punkti Vidzemē”, un tā ietvaros piedāvājām izveidot kultūras organizāciju sadarbības tīklu, ar domu attīstīt to tālāk jau starptautiskā līmenī, piesaistot organizācijas no dažādām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Attīstoties tālāk un domājot par plašāku sadarbības tīkla veidošanu, meklējām formu, kādā to varētu efektīvāk izdarīt. Nonācām pie idejas par festivāla rīkošanu, kura ietvaros dažādu organizāciju un jomu pārstāvjiem būtu iespēja tikties gan formālā konferencē, gan arī neformālās aktivitātēs pārrunāt iespējamu sadarbību nākotnē. Vidzemes kultūras un mākslas biedrība „Haritas” uzņēmās iniciatīvu un rezultātā jau nākamnedēļ „Eiropas kultūras iela” norisināsies Valmierā, sniedzot iespēju arī pilsētas iedzīvotājiem un viesiem iepazīt tik dažādās Eiropas valstis.

Kāds ir sadarbības tīkla mērķis?

Sadarbības tīkla „Eiropas kultūras identitātes” ideja ir izveidot starptautiskās sadarbības modeli kopēju starptautisku projektu realizēšanai, informācijas apmaiņai un sociālekonomisko procesu veicināšanai valstī. No katras dalībvalsts vēlamies iesaistīt vienu spēcīgu organizāciju, kas savā valstī spējīga realizēt sadarbības tīkla idejas un organizēt konferenci vai arī līdzīgu kultūras festivālu. Tāpēc ne visi, kas to vēlas, var piedalīties. Organizācijām izvirzīti vairāki kritēriji. Tai nav jābūt obligāti nevalstiskai organizācijai, taču tai jāspēj gan finansiāli, gan ar cilvēkresursiem nodrošināt kvalitatīvu darbu.

Vai sadarbība paredzēta tikai kultūras jomā?

Jā, veiksmīgāka sadarbība šobrīd ir izvērtusies tieši kultūras jomā, taču pamazām arī citu jomu pārstāvji aktīvāk iesaistās, piemēram, izglītība. Viens no mūsu mērķiem, rīkojot šo festivālu, ir attīstīt sadarbību arī starp citām jomām.

Kāda būs pasākuma programma?

Lai arī šogad finansiālā situācija nav no labākajām, centāmies festivāla programmu izveidot pietiekami saistošu dažāda vecuma valmieriešiem un pilsētas viesiem. Festivāla pirmā diena būs vairāk paredzēta oficiālajiem dalībniekiem - Valmieras Novadpētniecības muzejā norisināsies konference „Kultūras organizāciju sadarbības modeļi un kultūrpolitikas plānošanas procesi”, kurā piedalīsies festivāla oficiālie pārstāvji. Tās ietvaros diskutēs par to, kā veicināt sadarbību starp dažādām jomām un institūcijām – nevalstiskajām organizācijām, valsts institūcijām, uzņēmējiem. Savukārt sestdien, 24.jūlijā, dažādas aktivitātes visas dienas garumā būs paredzētas visiem interesentiem. Būs gan teātra izrāde, kuru radījuši Latvijas un Itālijas aktieri un mūziķi, amatnieku tirdziņš un valstu prezentācijas, gan arī Francijas kino vakars. Par vairākām aktivitātēm parūpējušās arī Valmieras jauniešu nevalstiskās organizācijas, aicinot piedalīties spēlē „Eiropas cirks”, kuras laikā festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīt visu 27 Eiropas Savienības dalībvalstu kultūras. Apmeklētāji varēs nogaršot valstu nacionālos ēdienus, iemācīties sasveicināšanās frāzes, apgūt dažādu tautu deju soļus, atbildēt uz āķīgiem konkursu jautājumiem un piedalīties citās aktivitātēs, kas norisināsies pie Valmieras Kultūras centra. Festivāla noslēgumā aicinām iepazīties ar franču kino pilsdrupu estrādē.

Kādas valstis tiks pārstāvētas šajā festivālā?

Sākotnēji atsaucība bija ļoti liela, taču ne visas organizācijas atbilda izvirzītajiem kritērijiem. Vairākas valstis nevarēja piedalīties arī finansējuma trūkuma dēļ, piemēram, Grieķija un Bulgārija. Taču abas valstis izrādīja interesi līdzīgu pasākumu rīkošanai nākamgad pie sevis. Festivālā piedalīsies delegācijas no Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Dānijas un Slovākijas. Tiks pārstāvētas arī valstis, kurās mums pagaidām vēl nav sadarbības partneru. Sadarbībā ar Francijas kultūras centru rīkojam franču kino vakaru, Spānija tiek pārstāvēta ar spāņu mākslinieku Luisa Haviera Gajas (Luis Javier Gayá) un Blankas Muņoz de Baenas (Blanca Muñoz de Baena) darbu izstādi „Ceļojuma piezīmes”, kas apskatāma Valmieras Kultūras centrā, savukārt nelielu daļu no Portugāles kultūras iespējams iepazīt izstādē „Flīžu māksla Portugālē”, kas apskatāma Valmieras Novadpētniecības muzeja Izstāžu namā.

Kāda kopumā ir situācija pie mums Valmierā, runājot par organizāciju savstarpējo sadarbību?

No savas pieredzes es varu teikt tikai to labāko. Arī šis festivāls ir pierādījis, ka Valmierā nav problēmu atrast domubiedrus un palīdzīgas rokas gan pašvaldībā, gan uzņēmēju vidū, gan arī visās Valmieras kultūras institūcijās un nevalstiskajās organizācijās. Ja organizācija nāk ar savu iniciatīvu, savu ideju, ko vēlas īstenot, palīdzību neviens neatteiks, ja piedāvātā ideja būs pietiekami interesanta arī citiem. Kā piemēru varu minēt jau par tradīciju kļuvušo Latvijas bērnu un jauniešu teātra festivālu „...un es iešu un iešu!”, kuru šogad organizējām jau trešo reizi. No maza projekta tas izaudzis jau par nozīmīgu festivālu nacionālā līmenī. Ir jāuzdrīkstas īstenot savas idejas un nav jābaidās uzrunāt iespējamos sadarbības partnerus, jo kopīgiem spēkiem var paveikt vairāk.

Vēlos pateikties visiem tiem cilvēkiem un organizācijām, kas palīdz organizēt šo pasākumu un nesavtīgi iegulda tajā savu laiku un darbu! Paldies arī pilsētas pašvaldībai par atbalstu!

Avots: Elīna Neimane, www.valmiera.lv, 16.07.2010

Foto: www.valmiera.lv

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties