#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
"Financial Times": Ķīna varētu nepiešķirt finansējumu jaunattīstības valstīm cīņai ar klimata izmaiņām
, 2009. gada, 14.decembris, 2009

Ķīna pieļauj iespēju nepiešķirt finansējumu jaunattīstības valstu atbalstam cīņai pret klimata izmaiņām, pirmdien vēsta laikraksts "Financial Times".

"Finanšu resursu piešķiršana jaunattīstības valstīm [klimata izmaiņu apkarošanai] ir juridisks pienākums," izdevumam norādīja Ķīna ārlietu ministra vietnieks He Jafei. "[Tomēr] tas nenozīmē, ka Ķīna arī piešķirs finansējumu - visticamāk, tā nebūs. Mēs negaidām, ka uz Ķīnu plūdīs nauda no ASV, Lielbritānijas un citām valstīm."

Ķīna, kas ir pasaulē lielākā piesārņotāja, iepriekš paziņojusi, ka attīstītajām valstīm būtu jāuzņemas ievērojama daļa klimata izmaiņu ierobežošanas nastas, kā arī jāatbalsta nabadzīgās valstis.

Eiropas Savienība (ES) šim mērķim piešķīrusi 7,2 miljardus eiro (5,06 miljardus latu), ko jaunattīstības valstis nodēvējušas par niecīgu atbalstu.

"Ķīna nebūs šī darījuma šķērslis. Es zinu, ka gadījumā, ja darījums neizdosies, cilvēki tajā vainos Ķīnu. Tā ir attīstīto valstu viltība. Viņiem jāskatās pašiem uz sevi, nevis jāizmanto Ķīna kā attaisnojums."

Pekina līdz 2020.gadam apņēmusies ierobežot oglekļa dioksīda izmešu daudzumu uz vienu iekšzemes kopprodukta vienību par 40% līdz 45%, salīdzinot ar 2005.gada datiem, kas patiesībā ir tikai apņemšanās palielināt energoefektivitāti, nevis ierobežot tā saukto siltumnīcefekta gāzu izmešu absolūto daudzumu.

Tikmēr ASV prezidents Baraks Obama Kopenhāgenā plāno ierasties ar ASV oficiālo piedāvājumu līdz 2020.gadam par 17% samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju, salīdzinot ar 2005.gada rādītājiem.

Savukārt līdz 2025.gadam ASV varētu izmešus samazināt par 30%, līdz 2030.gadam - par 42%, salīdzinot ar 2005.gada datiem, bet līdz 2050.gadam Vašingtona cer emisijas apjomu ierobežot par 85%.

Paredzams, ka trešdien Kopenhāgenā ieradīsies Ķīnas premjerministrs Veņs Dzjabao, lai jau ceturtdien ar citiem pasaules valstu vadītājiem, tostarp Baraku Obamu, piedalītos izšķirošajās sarunās par jaunu globālās sasilšanas ierobežošanas līgumu, kas varētu stāties pašlaik spēkā esošā Kioto protokola vietā.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties