#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Grieķijā notiek ģenerālstreiks
, 2010. gada, 05.maijs, 2010

Šodien visā Grieķijā gaidāms ģenerālstreiks, kas tiek uzskatīts par pirmo nozīmīgo pārbaudījumu sociālistu valdības spējai ieviest bargos un nepopulāros taupības pasākumus par spīti plašiem sabiedrības protestiem.

Protestējot pret budžeta izdevumu samazinājumu un nodokļu paaugstināšanu, trešdien Grieķijā streiko sabiedriskā transporta darbinieki, nekursē arī prāmji un gaisa transports. Simtiem tūkstošu ierēdņu streiku sāka jau otrdien, kad demonstrācijā Akropolē vienojās arī aptuveni 2000 komunistu. Šīsdienas ģenerālstreiks ir jau trešais vispārējais streiks Grieķijā trīs mēnešu laikā. Tas notiks vien dienu pirms parlamentam jābalso par jaunajiem taupības pasākumiem. Lielākās arodbiedrības plkst.11 (pēc vietējā un Latvijas laika) pulcēs demonstrantus Atēnu centrā, bet vēlāk paredzēti gājieni pa galvaspilsētas ielām.

Lai nepieļautu valsts maksātnespēju, Grieķijas valdība nedēļas nogalē vienojās ar Eiropas Savienību (ES) un Starptautisko Valūtas fondu (SVF) par 110 miljardu eiro (77,30 miljardu latu) lielu aizdevumu. Taču apmaiņā pret to, parādu nastas māktajai valstij būs jāievieš stingri taupības pasākumi.

Cita starpā Grieķija apņēmusies pārtraukt prēmiju izmaksas un nepieļaut algu pieaugumu valsts sektorā strādājošajiem. Turpmākos trīs gadus nebūs iespējama pensiju palielināšana. Taupības pasākumiem ietvers arī tā dēvētās 13. un 14. mēnešalgas atcelšanu valsts sektorā strādājošajiem. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jāpaaugstina no 21% līdz 23%, savukārt nodoklis degvielai, alkoholam un tabakai jāpalielina par 10%. Savukārt pensionēšanās vecums sievietēm jāpalielina līdz 65 gadiem.

"Ņemot vērā sabiedrības pretestību taupības pasākumiem, joprojām nav skaidrs, vai Grieķija galu galā vēlēsies izciest gadiem ilgu fiskālo sodu un ekonomikas lejupslīdi, lai varētu sakārtot savu fiskālo sistēmu," norāda "Capital Economics" ekonomists Bens Mejs. "Tādējādi joprojām nav izslēgta iespēja, ka valdībai galvu galā būs jāpasludina maksātnespēja vai jārestrukturizē parāds."

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties