#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Grieķiju izslēdz no Eiropas Savienības
, 2010. gada, 01.aprīlis, 2010

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pārstāvji trešdienas vakarā notikušajā sanāksmē vienojās par Grieķijas izslēgšanu no ES tās finansiālo problēmu dēļ, informēja avots Eiropas Komisijā.

Lēmums izslēgt Grieķiju no ES skaidrojams ar valsts nepietiekamajiem centieniem samazināt budžeta deficītu un valsts parādsaistību apjomu. Grieķijas parādsaistības sasniegušas 300 miljardus eiro (210,8 miljardus latu), bet valsts budžeta deficīts pērn veidoja 12,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Lai gan pagājušās nedēļas nogalē ES dalībvalstu līderi panāca vienošanos par palīdzības sniegšanu Grieķijai, trešdien pieņemts lēmums Grieķiju no ES izslēgt, dalībvalstīm uzskatot, ka Grieķijas finansiālās nedienas un valsts nevēlēšanās tās aktīvi risināt varētu nodarīt nenovēršamu kaitējumu ES, it īpaši eirozonas ekonomikai un tās prestižam. Tajā pat laikā eirozonas uzticamību finanšu tirgos grautu arī Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) iesaistīšana palīdzības sniegšanā eirozonai, apliecinot, ka eirozonas valstis ar savām problēmām nespēj tikt galā pašu spēkiem.

Informācijas avots norādīja, ka galvenās šāda lēmuma lobētājas bija Francija un Vācija, kas vēl pagājušajā nedēļā pēc ilgām diskusijām panāca vienošanos palīdzības sniegšanas jautājumā.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Ārlietu ministrijā (ĀM), Latvijas pārstāvji balsojuši pret tik radikālu soli. Latvija ieteikusi visupirms Grieķiju izslēgt no eiro valūtas zonas, dalību ES šai valstij saglabājot, taču izvirzot vairākus priekšnoteikumus. To vidū ir prasība Atēnām pārtraukt bloķēt Maķedonijas valsts nosaukuma lietošanu, kā arī apņemšanās izvirzīt valsts amatpersonām stingru prasību uz ES forumiem ierasties laikus.

Savukārt Vācijas amatpersonas atkārtoti ierosinājušas Grieķijai apsvērt iespēju pārdot tai piederošās neapdzīvotās salas, tādējādi iegūstot nepieciešamos līdzekļus budžeta deficīta finansēšanai un apjomīgo parādsaistību segšanai.

Sagaidāms, ka Grieķija no Eiropas Savienības sākotnēji tiks izslēgta uz pieciem gadiem, kuru laikā valsts varēs samazināt budžeta deficītu un milzīgos parādus.

Situācijas izmaiņas Grieķijā EK plāno izvērtēt katru gadu, un ievērojamu uzlabojumu gadījumā Grieķija pēc pieciem gadiem atkal varētu kļūt par pilntiesīgu ES dalībvalsti. Nākamos piecus gadus tās situācija vairāk līdzināsies ES kandidātvalsts statusam.

Paredzēts, ka oficiāli no ES Grieķija tiks izslēgta, sākot jau ar šā gada 1.jūliju.

Grieķijas reakcija uz ES lēmumu pagaidām vēl nav zināma, jo Grieķijas pārstāvji trešdienas sanāksmē nepiedalījās.
 

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

ŠĪ IR 1.APRĪĻA JOKU DIENAS ZIŅA!!!

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties