#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Iespējams, ar H1N1 slimos katrs piektais
, 2009. gada, 07.decembris, 2009

„H1N1 gripa, esiet uzmanīgi!” brīdina lieli sarkani uzraksti Briseles lidostā. Savukārt Eiropas Parlamenta ēkas tualetēs izvietoti plakāti, kuros pamācīts, kā pareizi un rūpīgi mazgāt rokas, lai izvairītos no jaunā vīrusa.

H1N1 gripa Briseli darījusi uzmanīgu. Ierēdņi un amatpersonas Eiropas Savienības institūcijas nefilozofē par to, ka H1N1 gripa, kuru Latvijā nereti ar nelielu smaidu dēvē par cūku gripu, ir farmācijas kompāniju mārketinga akcija. Viņi ir stingri pārliecināti, ka neskaitāmie nāves gadījumi ir pietiekošs pierādījums pandēmijas nopietnībai.

Kopš šā gada jūnija, kad Pasaules Veselības organizācija pacēla trauksmes līmeni līdz sestajai pakāpei, kas apzīmē pandēmiju, Eiropas Savienības valstis cīņā ar jauno vīrusu ir rīkojušās diezgan vienoti, bet dažas valstis gan virzās notikumiem nopakaļus.
 
Vīruss Latvijā izplatās arvien ātrāk
 
Drudzis, klepus, muskuļu un galvas sāpes, kā arī nelaba dūša ir H1N1 pirmās pazīmes. „Piesardzības pasākumi pat nav tik izteikti saistīti ar slimības nopietnību, kā ar to, ka tas ir jauns vīruss, nododams no cilvēka cilvēkam, turklāt vīrusa izplatības areāls ir milzīgs,” norādīja avots Eiropas Komisijā. H1N1 plosās Eiropā, Klusā okeāna valstīs, Amerikā un citur. Kopumā vairāk kā 207 valstis jau ziņojušas par saslimšanas gadījumiem. Eiropā miruši jau vairāk kā 900 cilvēki.
 
Eiropā gripa turpina savu postošo ceļu visās ES dalībvalstīs, tāpat Norvēģijā, Īslandē, Lihtenšteinā. Turklāt tendence inficēties pieaug, lielākoties Austrumeiropā. Visas pandēmijas skartās valstis ziņo par to, ka H1N1 izplatās ievērojami ātrāk kā sezonālā gripa. Kā norādīja avots Eiropas Komisijā, vairumā gadījumu jaunā slimība norit vieglā formā, bet tas nenozīmē, ka tādēļ pandēmija ir jāuztver mazāk nopietni. Tuvojas ziemas sezona, kad vīrusa izplatīšanās palielināsies. Pirms divām nedēļām, 47. slimības izplatības nedēļā, piemēram, bija 190 nāves gadījumi, savukārt 37. nedēļā – 50. Pasaulē no H1N1 gripas mirušo cilvēku skaits tuvojas 9000. Kā liecina Eiropas Komisijā pieejamā informācija, Latvijā vīrusa izplatībai ir augšupejoša tendence.
 
Latvijā vēl nav vakcīnu
 
Mēri, kas tiek pieņemti cīņai ar jauno vīrusu, ir efektīvi, uzskata avots Eiropas Komisijā, norādot, ka valstīm jābūt drošām par to, ka kaimiņu valsts cīnīsies ar vīrusu līdzīgi, „lai slimība nepāriet no vienas sētas puses otrā”. Briseles eksperti un mediķi ir vienisprātis, ka vakcinācija ir labākais veids, kā samazināt gripas izplatību. Oktobrī trīs Eiropā apstiprinātās vakcīnas jau bija izdalītas dalībvalstīm. Lielākajai daļai valstu ir noslēgti līgumi ar vakcīnu izplatītājiem, bet tādām valstīm kā Latvija, Igaunija, Lietuva, Malta un Bulgārija līgumu nav. Šīs valstis piedalās vienotajā Eiropas vakcīnu iepirkuma procesā.
 
Vakcinācija Eiropā sākta novembra sākumā, tā notiek jau 19 valstīs, tomēr vēl nevar izvērtēt, kā turpinās slimības izplatība valstīs, kurās notiek aktīva vakcinēšanās un valstīs, kurās vakcīnas nav. Eiropā pret šo vīrusu vakcinēt jau vairāk kā pieci miljoni cilvēku, visā pasaulē – jau 65 miljoni.
 
Latvija nav noslēgusi līgumu ne ar vienu vakcīnu ražotāju, lai gan sarunu līmenī gatavošanās to iegādei notiek, informēja Eiropas Komisijā. Eksperti Stokholmā, kur atrodas Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, prognozē, ka H1N1 varētu kļūt par dominējošo gripas paveidu un palēnām skars līdz pat 20% Eiropas iedzīvotāju. Jo ātrāk vakcinēsies, jo cilvēks būs pasargātāks – tāds ir Briseles ekspertu vienotais viedoklis. Tomēr jau tagad iezīmējoties tendence, ka cilvēki, kuri nav saslimšanas riska grupā, nevēlas vakcinēties, lai gan tas ir būtiski, jo viņi var izslimot jauno gripu vieglā formā un nodot vīrusu cietiem, kuriem tas var būt dzīvības un nāves jautājums.
 
Saslimšanas riska grupā ir grūtnieces, bērni, cilvēki ar hroniskām veselības problēmām un novājinātu imunitāti, tostarp sirds slimnieki, cilvēki ar lieko svaru un astmas slimnieki.
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties