#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Ironiskas pārdomas par Eiropas piemērīšanu grēkāža lomai
, 2010. gada, 07.augusts, 2010

Valstī ir krīze un, par spīti cerīgiem signāliem, beigusies tā vēl nav: tuvojas vēlēšanas. Ko tādā situācijā darīt? Solīt pensionāriem lielākas pensijas, skolotājiem un ārstiem lielākas algas, bet visiem labus ceļus un lētāku elektrību ir stipri riskanti. Nenoticēs. Kas atliek? Atliek viens – atrast un ar pirkstu parādīt uz vainīgo un pēc iespējas skaļāk.

Tiesa, vainīgā izvēle nebūt nav vienkārša lieta. Vajadzīgs tāds, kuru publika zinātu, bet pazītu ne īpaši labi – zināms, bet ne iemīļots. Tāds, kurš nesūdzētu par cieņas aizskaršanu tiesā, un tāds, kuram var piedēvēt muļķības un kurš nespēs apsaukt blefotājus par visiem meliem. Tādas prasības izpildīt nav vienkārši. Tomēr lielas vajadzības brīdī, kad sasprindzinātas visas maņas, nāk apgaismība: Eiropas Savienība ir vainīga, ka mums te tā neiet! Šodienas apstākļos šī atklāsme ir vismaz līdzvērtīga Arhimeda saucienam "Eurēka!", izlecot no vannas, kad viņam prātā ienāca tagad visiem zināmais likums. Eiropa ir vārda brīvību mīloša un audzināta uz rupjību neatbildēt ar rupjību, uz stulbumu – ar stulbumu.

Var atkārtot simtreiz: tiešmaksājumi mūsu zemniekam pagaidām ir mazāki nekā franču vai vācu zemniekam, jo Latvija iestājās ES tad, kad ES budžets bija saplānots līdz 2013. gadam. Skaitļi rāda, ka Latvijas lauksaimniecību pasaules krīze būtu iznīcinājusi, ja ne ES finanšu atbalsts. Zemnieks šodien saņem 3x lielāku atbalstu par to, ko saņemtu no valsts, ja Latvija nebūtu ES. Protams, ar iestāšanos varēja arī pagaidīt līdz 2013. gadam, lai šie maksājumi būtu franču līmenī. Bet vai būtu ko atbalstīt, ir cits jautājums.

Var atkārtot simtreiz: lēmumu slēgt Latvijas cukurfabrikas pieņēma to īpašnieki tepat Latvijā, saņemot miljonu kompensācijas, kaut gan varēja arī turpināt ražošanu un konkurēt tirgū. No ES budžeta vairs nemaksāja treknas subsīdijas par neefektīvu ražošanu. Latvijā no 1 ha ieguva 5,9 t cukurbiešu, kamēr vidēji Eiropā ražīgums ir 10 tonnas no ha. Taču ēterā pazīstamas balsis maļ savu: pie visa vainīga Eiropa, – un maļot noklusē, ka Latvija iemaksā ES budžetā trīs reizes mazāk nekā no tā saņem gan tiešmaksājumos, gan struktūrfondos.

Eiropa finansē pārtikas pakas trūcīgajiem un māju siltināšanu, bezdarbnieku 100 latu un maģistru stipendijas. Par Eiropas naudu remontē skolas, ceļ bērnudārzus un iegādājas dārgas medicīnas iekārtas. Eiropa – tie esam mēs – viena no 27 dalībvalstīm. Spļaut uz Eiropu nozīmē spļaut akā, no kuras mēs dzeram, tas nozīmē spļaut pašiem uz sevi. Vai nav kaut mazliet neērti?

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties