EK norāda, ka katra valsts pati var izvēlēties, kuru no pašreiz trīs akceptētajām vakcīnām iegādāties, tāpat katras valsts pašas ziņā ir, vai laist vakcīnu brīvajā tirgū, ļaujot katram iedzīvotājam pašam izlemt - vakcinēties vai nē.

Kopā pasaulē pret šo gripu ir vakcinējušies jau 65 miljoni cilvēku, pieci miljoni no tiem Eiropā. EK noliedz pasaules presē izskanējušo viedokli, ka šī gripa ir mārketinga triks, uzsverot, ka no tās ir miruši daudzi cilvēki.

Skaidrojot savu veikumu jaunās gripas apkarošanā, EK pārstāvji trešdien norādīja, ka notiek tās izplatības apzināšana, uzraudzība, informācijas apmaiņa starp ES dalībvalstīm, pasākumu koordinēšana un sabiedrības informēšana.

EK norāda, ka jaunā gripa reģistrēta 207 pasaules valstīs un no tās miris 8651 cilvēks. Vissmagāk tā var skart grūtnieces, mazus bērnus un cilvēkus ar hroniskām slimībām, sevišķi sirds slimniekus, astmas slimniekus un tos, kuri sirgst ar liekā svara izraisītām saslimšanām.

Jaunā gripa ir cūku, putnu un cilvēku mikrobu mutācija, un tāpēc, ka tas ir jauns gripas paveids, speciālisti to dēvē par gripas pandēmiju. EK Veselības apdraudējuma nodaļā gan norāda, ka nav korekti jauno vīrusu saukt par "cūku gripu".

"Smagākais saslimšanas gadījums ar jauno gripu ir smagāks par smagu saslimšanas gadījumu ar parasto sezonālo gripu," jautāts par parastās un jaunās gripas atšķirībām, ar kalambūru atbildēja EK Veselības apdraudējuma nodaļas pārstāvis.

Jaunā gripa ir bīstama arī tādēļ, ka tās izplatības reģions ir loti plašs un inficēšanās ir vienkārša, kaut vai sabiedriskajā transportā sakaroties ar slimu cilvēku. Tāpēc EK uzsver, ka drošākais aizsardzības veids ir vakcinācija, īpaši riska grupām.

Gripa varētu pierimt aprīlī, paredz EK pārstāvis, uzsverot, ka droši gan to neviens prognozēt nevarot.

Jau vēstīts, ka Latvijā jaunā gripa ir prasījusi jau deviņu cilvēku dzīvību un daudzās Latvijas pilsētās gripa sasniegusi epidēmijas līmeni.