#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Jaunie izgudrotāji pārsteidz Eiropu
, 2010. gada, 04.augusts, 2010

"Mēs vēlamies kļūt veiksmīgi uzņēmēji," saka firmas "Cleverway" dibinātāji Maksims Gladkovs, Karīna Morgule un Jevgēnijs Tihonovs. Viņi jau ieguvuši godpilno trešo vietu Eiropas skolēnu mācību uzņēmumu finālā, prezentējot savu izgudrojumu – jauna veida interaktīvu tāfeli.

Ceļš uz šo panākumu sākās jau septembrī, kad, būdami vēl Rīgas Klasiskās ģimnāzijas 12. klases skolēni, Maksims, Karīna un Jevgēnijs, aizgājuši uz "Junior Achievement" semināru un uzzinājuši par iespēju dibināt mācību firmu. "Nolēmām, ka obligāti ir jāpamēģina. Jau iepriekš bija idejas, bet nebija radusies motivācija sākt kaut ko darīt," stāsta Karīna.

Skolā, kur jaunieši mācījās, interaktīvā tāfele bija tikai vienā kabinetā. Turklāt tā bija liela, piestiprināta pie sienas un nepārvietojama. Tas samazināja iespējas darboties ar šo tāfeli. Tāpēc jaunieši nolēma, ka šī problēma ir jāatrisina, un izgudroja raidītāju, ar kura palīdzību jebkuru virsmu var pārvērst interaktīvā tāfelē.

Maksimam ir astoņus gadus programmētāja pieredze. Tā palīdzēja izveidot gan programmu, gan pašu iekārtu.

"Tagad ar mūsu izgudrojuma palīdzību uz vienkāršas sienas var zīmēt, rakstīt un saglabāt radīto arī datorā," stāsta Maksims. "Skolēniem ir daudz interesantāk strādāt."

Jaunieši visu darbu veica paši – gan konsultējās ar inženieriem, gan gatavoja bukletus un plakātus, izveidoja firmai interneta adresi. "Pie paša produkta sagatavošanas nebija tik daudz jāstrādā, bet ļoti liels darbs bija jāiegulda, lai sagatavotos prezentācijām," uzskata jaunieši. Jau pirmajā "Junior Achievement" rīkotajā tirdziņā viņi varēja parādīt, ko ir paveikuši. "Mūsu produkts izraisīja ļoti lielu interesi, tādēļ sapratām, ka jādarbojas tālāk," saka Maksims. Aprīlī viņi bija labākie Nacionālajā skolēnu mācību uzņēmumu finālā biznesa augstskolā "Turība".

Itālijā, Sardīnijas salas Kaljāri pilsētā, kur notika konkurss, jauniešiem divu dienu laikā bija jāpierāda, ka viņu ideja par interaktīvo tāfeli ir perspektīva, tai ir attīstības iespējas un ir vērts šajā projektā investēt līdzekļus. Konkurss notika vairākos posmos. Pirmajā posmā vajadzēja izveidot un prezentēt firmas izstādes stendu. Otrajā posmā notika biznesa prezentācija, trešajā – paneļintervija, kur bija jāatbild uz žūriju interesējošiem jautājumiem, bet beigās jaunieši iesniedza žūrijai izveidotu pārskatu par mācību uzņēmumu.

"Žūrijai ļoti patika mūsu radītais produkts. Ja mums vēl būtu pārdošanas rezultāti, mēs noteikti būtu pirmie," spriež Jevgēnijs. "Pirmās un otrās vietas ieguvējiem bija jau sākta reāla produkta tirdzniecība."

1. vietu konkursā ieguva skolēnu firma no Šveices ar inovatīviem produktiem, kas izgatavoti no pārstrādātām velosipēdu kamerām, bet 2. vietā – Lielbritānijas firma, kas izveidoja sienas paklājus un diagrammas, lai mudinātu bērnus ēst vairāk augļu un dārzeņu.

Šā mācību gada laikā Eiropā darbojās vairāk nekā 20 000 skolēnu mācību uzņēmumu, no kuriem finālā Itālijā piedalījās 37.

Līdz mācību gada beigām "Cleverway" darbojās kā mācību firma, taču jūnija sākumā jaunieši atvēra jau VID datu bāzē reģistrētu firmu. "Tagad strādājam kā īsts uzņēmums. Šis projekts kļuva mums par pamatu īsta biznesa sākšanai," saka Karīna. Šobrīd jaunieši cenšas izveidot Eiropas patentu, jo viņi rēķinās ne tikai ar Latvijas tirgu, bet arī ar Baltijas valstīm un Eiropu. "Mēs vispirms gribam aizsargāt savu izgudrojumu un tālāk domāt par produkta ražošanu Latvijā."

Neilgi pirms raksta publicēšanas gan saņēmām ziņu, ka par "Cleverway" izgudroto ierīci interesi izrādījusi ASV tehnoloģiju kompānija "Hewlett-Packard", kuri piedāvājuši sadarbību un laboratorijas tālākiem izmēģinājumiem un izpētei.

"Strādājot kā mācību firma, ieguvām milzīgu pieredzi. Uzzinājām, kas un kā jādara, kā jāsarunājas ar cilvēkiem, kas viņiem ir interesanti un kas nav," stāsta puiši.

""Junior Achievement" jauniešiem deva iespēju virzīt savu ideju un iegūt pieredzi. Ne visi kļūs par uzņēmējiem, bet ir dota iespēja pamēģināt," pārliecināts Jevgēnijs.

Jauno izgudrotāju ieteikums citiem skolēniem ir: "Nevis sēdēt mājās un lasīt par citu rezultātiem, bet veidot savus. Nav svarīgi, kādās jomās, bet ir jādara, nevis jādomā. Jauniešiem noteikti jāizmanto visas iespējas, kuras viņiem piedāvā."

Foto: Latvijas Avīze

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties