#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Jolanta Borīte: kultūrai jāiziet ārpus standarta robežām
, 2010. gada, 01.jūlijs, 2010

Maija nogalē un arī jūnija sākumā Siguldas novada svētku ietvaros siguldieši un pilsētas viesi baudīja plašu pasākumu un aktivitāšu klāstu. Tomēr nozīmīgākie pasākumi vēl priekšā – Sigulda būs Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas satelītpilsēta 2014. gadā. Par aktualitātēm Siguldas kultūras dzīvē stāsta Domes Kultūras pārvaldes vadītāja Jolanta Borīte.

Kūku pietrūka, bet svētki ir izdevušies

Šogad Siguldas novada svētku organizētājiem bija mērķis piedāvāt cilvēkiem atpūsties citādā formā un saturā. Kopumā tas izdevās lieliski, vien pietrūka dažu iecerēto pasākumu, viens no tiem – kūku festivāls, kurā savu dalību bija apstiprinājuši Latvijas labākie kūku meistari, lai ceptu rekordlielu torti Siguldas novada logo formā. Jautāta, vai tas svētku rīkotājos neatstāja mieles, Jolanta Borīte bilst, ka ne – viņa respektējot, ka kādreiz kaut kas varot neizdoties kā gribētos, ne vienmēr pietiekot laika un uzņēmības idejas īstenot. “Vērojot atmosfēru no malas vai esot pūlī, redzēju, ka ģimenēm svētkos bija, ko darīt, patika radoši līdzdarboties, lai gan daļa sabiedrības pie tā vēl nav pieradusi. Līdz šim siguldieši nebija saskārušies ar ritma svētkiem, jaunums bija arī grafiti mākslinieki. No vienas puses, mēs svētkos nedrīkstējām eksperimentēt, no otras puses – tas mums deva iespēju izmēģināt un saprast, ko saturiskajā ziņā mainīt priekšdienām. Ja cilvēki būtu izmantojuši iespēju pļavā noklāt sedziņu, sēdēt, atpūsties un baudīt līdzi atnesto piknika grozu, es teiktu – svētki ir izdevušies pilnībā. Tā ir lieta, kas nākotnē jāattīsta. Nākamgad novada svētki varētu notikt ar uzsaukumu “Brauc atpūsties un baudi brīvdienas Siguldā”, akcentu liekot uz atpūtas iespējām. Pēc atsauksmēm, ka pasākums bija vienkārši un sirsnīgi kopā būšanas svētki, man ir labi padarīta darba izjūta,” ar aizvadīto svētku norisi gandarīta J. Borīte.

Dainutēva šalle nav zaimošana, bet performance

Popularizējot amatu prasmes, portāls “uzadi.lv “ Siguldai piedāvāja unikālu akciju ar mērķi piešķirt jaunu izskatu vides objektiem. Pie K. Barona pieminekļa norisinājās netradicionāla aktivitāte – ātradīšanas sacensības. Ar adījumiem bija izrotāti apkārtējie koki, arī piemineklis ietērpts 11 m garā šallē, kas dažā labā siguldietī izraisīja šoku.
“Tas ir labi, ka cilvēki reaģē, tāds ir pasākumu programmas mērķis. Saņemot šo piedāvājumu, man bija skaidrs, ka akcijai jānotiek pie K. Barona pieminekļa, jo 31. oktobrī Dainu tēvam aprit 175 gadi. Šallē bija ieausti 175 dažādi rakstu motīvi, atklājot Latvijas novadu krāsu bagātību, ko varam ieraudzīt deķos, šallēs un brunčos. Kaut ko tamlīdzīgu es nevarētu atļauties pie “Stēlas” pieminekļa, jo man kā padomju bērnam ir mācīta pietāte pret pieminekļiem, bet šī ir piemiņas skulptūra Dainu tēvam, pie kuras pasākumos parasti ierodas ieinteresētās personas un pierunāšanas kārtā – skolēni. Cilvēki dzīvo stereotipos un nav gatavi iet pāri robežām, viņi saka – parasti ir tā! Bet, ja cilvēks jau iepriekš zina, kas pasākumā gaidāms, tas vairs nav interesanti! Kultūrai ir jāiziet ārpus standarta robežām. Ja kāds saka, ka esam aizskāruši ko svētu, kam nedrīkstējām pieskarties, varu oponēt – Barontēvs ir arī nerātno tautasdziesmu vācējs. Ja mēs ar šīs akcijas palīdzību cilvēkiem devām vēstījumu par latviešu tradicionālās kultūras mantojuma popularizētāju Dainu tēvu, vienlaikus pasākumu nepadarot banālu, tad savu mērķi esam sasnieguši. Skulptūra ar šo akciju nav noniecināta.”

Jau plāno 2014. gadu

Siguldas kultūras darbiniekiem jau skaidri iezīmējies turpmāko gadu pasākumu plāns un tematika, kas taps kontekstā ar projektu “Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014”, kurā Sigulda ir Rīgas partnerpilsēta. Viena no projekta jomām ir radošums pasākumu piedāvājumos, to saturā un infrastruktūras attīstībā. Gada otrajā pusē Siguldai rīdziniekiem jāiesniedz detalizēta programma, kādas aktivitātes Siguldā notiks līdz 2014. gadam, kā arī 2014. gada pasākumu programma. Šobrīd J. Borīte sevi mobilizē šim projektam, tā izvirzītais uzstādījums un nosacījumi ir kultūra ārpus standarta robežām, citas saskarsmes vai uzrunāšanas formas.
Šogad novada svētku tradicionālajiem dalībniekiem – kultūras namiem, Sporta pārvaldei, Bērnu un jauniešu interešu centram un Gaujas Nacionālajam parkam – piepulcējās producentu kompānijas un koncertzāle “Baltais flīģelis”, kas svētkos ienāca ar saviem piedāvājumiem. Jolanta saka: tā ir jauna, alternatīva joma, kas attīstāma. “Tie varētu būt koncerti uz terases kamerformātā. Iespējams, turpmāk to attīstīsim sadarbībā ar Rīgas Kultūras departamentu saistībā ar gaismas festivālu “Staro Rīga”. Sarunas par šo tēmu jau ir iesāktas ar Eiropas kultūras galvaspilsētas direkcijas vadītāju Diānu Čivli, kas ir mana sadarbības partnere līdz 2014. gadam. Viņa bija Siguldas novada svētku viešņa, redzēja, kāda formāta un satura pasākumus mēs piedāvājam, un ar mūsu kvalitāti bija apmierināta,” atzina J. Borīte.

Avots: Silvija Lapiņa, "Rīgas Apriņķa Avīze", 15.06.2010

Foto: www.aprinkis.lv

           www.latviatourisms.lv

  

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties