#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kā atrast izeju no nestabilitātes?
, 2009. gada, 02.decembris, 2009

Līdzīgi kā cilvēka dzīvībai ir nepieciešams skābeklis, veselīgai ekonomikai nepieciešama naudas aprite. Runājot līdzībās, mūsu ekonomika smok. Bankas neaizdod naudu, uzņēmumiem krītas apgrozījums, cilvēki zaudē darbu, un valsts budžetā aizvien mazinās ieņēmumi.

 

Viens no „devalvētāju” galvenajiem argumentiem ir tas, ka devalvācija ieviestu skaidrību potenciāliem investoriem. Kāpēc ieguldīt naudu šobrīd, ja pēc devalvācijas ieguldījums būtu lētāks? Ja devalvētu latu, neskaidrības šķērslis atkristu, un investīcijas atkal atsāktos mūsu tautsaimniecībā. Tomēr mēs paši būtu pliki un nabagi. Tādēļ devalvācija nav Latvijas izvēle. Krītot lata vērtībai, mūsu valsts jau novājinātai vidusšķirai varētu kļūt nepanesami banku un enerģijas rēķini, kas izraisītu postošu bankrotu vilni. Latvijas tautsaimniecība sabruktu un līdz ar to izraisītu plaša mēroga nestabilitāti visā Baltijas jūras reģionā.

Tad kā citādi atrisināt šo situāciju mūsu valsts un sabiedrības interesēs? Mērķis ir skaidrs – skaidrība un stabilitāte, kas atjaunotu naudas apriti ekonomikā. Jautājums ir par līdzekļiem. Šajā gadījumā ir kāds daudz labāks risinājums, kas, ja līdz šim arī ir izskanējis, tad bez pietiekamas ievērības - Latvijai, Igaunijai un Lietuvai organizētā veidā jāuzstāj, ka Eiropas Savienībai nekavējoties jāpieņem politisks lēmums iekļaut Baltijas valstis eiro zonā. Gaidot, kamēr varēsim sasniegt visus Māstrihtas kritērijus, mēs varam arī pilnībā nogrimt. Kā mēs panāksim mazu budžeta deficītu, ja ekonomika neaug (un budžetā nauda neieplūst)? Valsts budžeta samazināšanai ir robežas.

Latvijai nav jābaidās no tā, ka šādai nostādnei būs pretinieki. Citas valstis uzdos jautājumu – kāpēc šāds izņēmums dažiem un ne visiem? Atbilde ir vienkārša. Eiropai ir vajadzīga stabilitāte tikpat cik Baltijas valstīm. Ja šejienes tautsaimniecības pilnīgi sabruks, tas iespaidos ne tikai visu Baltijas jūras reģionu. Tūlītēja eiro ieviešana Baltijas valstīs nodrošinās skaidrību, tātad krietni nostabilizēs situāciju. Investīcijas sāks atgriezties mūsu reģionā un sāksies atlabšanas process.

Alternatīva tūlītējai eiro ieviešanai ir ilgstoša neskaidrība un nestabilitāte, kas kaitē ne tikai Baltijas valsts iedzīvotājiem un ārzemju bankām, bet visam reģionam. Jo ilgāk mūsu valsts ir šķietami nestabila, jo ilgāk būsim atkarīgi no citu valstu palīdzības. Eiro ieviešana Latvijā būtu pirmais solis mūsu ekonomikas suverenitātes atgūšanai.

Par šo, kā arī citiem Latvijas ekonomikai nozīmīgiem jautājumiem 2009.gada 4.decembrī uz diskusiju esmu aicinājis ekonomikas, finanšu un ārpolitikas ekspertus.

Izeja no nestabilitātes mums jāmeklē kopīgi.

redakcijas piebilde: Šis Eiroparlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa ievadraksts tapis pēc redakcijas ierosmes, lai aktualizētu sabiedrības uzmanību viņa organizētajai konferencei "Izeja no nestabilitātes: Latvijas ekonomika un iespējamie attīstības ceļi", kas notiks 2009.gada 4.decembrī Hotel Bergs Stikla zālē, Berga Bazārā Elizabetes ielā 83/85

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties