#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kā attīstīt savu mazo biznesu par ES naudu?
, 2010. gada, 15.jūnijs, 2010

Web aplikāciju un mājas lapu izstrāde, jaunu interneta portālu izveide, vēja turbīnu ražošana, viegli atveramu konservu kārbu vāku izgatavošana un citas radošas idejas ir daudzu jauno uzņēmēju sākuma kapitāls. Tomēr ar labu ideju vien ir par maz – ikviena biznesa uzsākšanai nepieciešams arī finansiālais atbalsts, kura daudziem jaunajiem censoņiem nav. Šajā brīdī palīgā nāk Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), Biznesa inkubatoru programma un ES finansiāli atbalstītais projekts, kā ietvaros jaunie uzņēmēji var saņemt 4000 latu jauna biznesa uzsākšanai.

Ventspilniece Svetlana Kuštana, dibinot savu uzņēmumu „SIA Graliņi”, izmantoja gan Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) Biznesa inkubatoru, gan arī Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību, kā arī finansiālo atbalstu 4000 latu apmērā no ES un 9000 latu aizņēmumu no Hipotēku bankas.

Svetlanas gaitas biznesa pasaulē sākās ar pārtikas preču tehnoloģes darba zaudēšanu un reģistrēšanos darba biržā. „Man piedāvāja pieteikties NVA dotācijai uzreiz, kad stājos bezdarbniekos, tas ir, 2009.gada februārī. Augustā tika piešķirts pirmais finansējums un sākām rakstīt biznesa plānu. Novembrī nodevām biznesa plānu, janvārī saņēmām pozitīvu novērtējumu un februārī ieskaitīja naudu, tomēr tā kā man ar 4000 latiem nepietika, griezos Hipotēku bankā. Viegli nebija tikt cauri visam birokrātiskajam procesam, taču šī gada maijā dabūju arī bankas aizdevumu un beidzot varēju sākt ražošanas tehnoloģiju iepirkšanu.”

Svetlanai Kuštanei sākumā bijušas sešas dažādas biznesa idejas, līdz viņa apstājusies pie sava sen lolotā sapņa – pārtikas produkta no diedzētiem kviešu graudiem, kas samalti, samīcīti mīklā un žāvēti zemā temperatūrā kļūst par vitamīnu devu visai dienai. Pievienojot nedaudz cukuru un kanēli, graliņi klāt pie savām vērtīgajām īpašībām iegūst arī patīkamu garšu. Graliņu izgatavoti no Latvijā audzētiem graudiem un to sastāvā ir C, B1, B2, B6, B12, A, D vitamīni, škiedrvielas, antioksidanti un citas vērtīgas vielas, kas graliņus padara tik veselībai derīgus, ka tos idejas autore salīdzina ar reliģijā un D.Brauna „Da Vinči kodā” aprakstīto grālu – pārpilnības kausu. No tā arī cēlies produkta un uzņēmuma nosaukums „Graliņi”, kā Svetlana saka: „Kur ne griezies – no visām pusēm labums, tāpēc arī reklāmas saukli vēl neesmu izdomājusi, jo grūti izvēlēties vienu virzienu, piemēram, „Antioksidanti pagarinās Jūsu jaunību!”, bet kā tad pārējās zelta vērtās lietas?”, retoriski jautā uzņēmēja.

SIA „Graliņi” īpašniece atzīst, ka šajā sarežģītajā papīru kārtošanas un labāko risinājumu meklēšanas laikā saņēmusi neatsveramu atbalstu no VATP Biznesa inkubatora, kas jaunajai uzņēmējai ne vien sniedza konsultācijas un atbalstu visa uzņēmuma izveides laikā, bet arī piedāvāja savu infrastruktūru - telpas, biroja tehniku, pieeju laboratorijām, zemākus komunālos pakalpojumus, kā arī iespēju satikt citus uzņēmējdarbības sācējus, ekspertus un ar uzņēmējdarbību cieši saistītus cilvēkus. Biznesa inkubatori darbojas visā Latvijā un to piedāvātais palīdzības klāsts visiem jaunajiem uzņēmējiem ir līdzīgs, tāpēc cilvēkiem, kas vēlas sākt uzņēmējdarbību, atliek vien atrast dzīves vietai tuvāko un sākt sava biznesa plāna izveidi.

Uzsākot savu biznesu, jārēķinās, ka nāksies saskarties ar daudziem šķēršļiem, piemēram, pašlaik S. Kuštanas uzņēmums vēl nevar uzsākt graliņu izgatavošanas procesu, jo divas detaļas no ražošanas iekārtas neatbilst pasūtītājām, tāpēc tagad jāgaida nākamā piegāde. Tomēr Svetlana ir apņēmības pilna un atzīst, ka nevienā brīdī nav gribējies uzsākto biznesu pamest: „Man ir raksturīgi pārvarēt šķēršļus – jo smagāks uzdevums, jo interesantāk to atrisināt!”, saka uzņēmēja un nākotnē raugās ar optimismu: „Jūlijā pieņemšu darbā grāmatvedi un menedžeri, bet vēlāk, palielinoties ražošanas apjomam, varētu pieņemt vēl 5-6 cilvēkus”. Tas ir atkarīgs gan no tā, cik pieprasīti būs graliņi, gan arī no MK noteikumiem: „Ja tiešām tiks pieņemti jaunie MK noteikumi, kas paredz, ka mikrouzņēmumiem ar ne vairāk kā pieciem darbiniekiem būs dažādi atvieglojumi, piemēram, nebūs jāmaksā sociālais nodoklis, tad mēģināsim iztikt arī ar minimālu darbaspēku.”

Cilvēkiem, kas domā par sava mazā uzņēmuma dibināšanu, Svetlana vispirms iesaka ļaut izvērtēt ideju vairākiem neatkarīgiem cilvēkiem, jo no malas biznesa potenciāls ir labāk redzams: „Ja visiem ideja liekas dzīvotspējīga, tad gan degunu augšā, dūres savilkt, apbruņoties ar pacietību un uz priekšu!”.

Lai palīdzētu topošajiem uzņēmējiem uzsākt savu biznesu, jau rīt, 16.06. no pulksten 12:30- 13:30 rīko telefona akciju „Kā sākt savu biznesu” (ES nauda biznesa atbalstam, ideja, birokrātijas džungļi, mentoringa ideja utt.), ko varēs vērot arī tiešraidē . Uz jautājumiem atbildēs uzņēmēja, www.lidere.lv un Mentoru kustības krustmāte Latvijā Aiva Vīksna. Interesējošos jautājumus jau iepriekš varat iesūtīt, aizpildot jautājumu sadaļu http://www.eiroinfo.esmaja.lv, sūtīt tos uz e-pastu: redakcija , kā arī zvanot uz tālruni 67211111.
Sīkāka informācija: Juta Šteinerte, redakcija .


 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties