#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kad daba «noliek pie vietas»
, 2010. gada, 24.aprīlis, 2010

Pēc vulkāna izvirduma Īslandē, Eiropas Savienība pieļauj, ka intensīvāk jāattīsta dzelzceļš.

"Vai tu tiešām ceri, ka aizlidosi?" par spīti tam, ka jau pagājušas vairākas dienas, kopš Eiropas Savienībā atsākušies regulāri lidojumi, tie, kuri gatavojas doties ceļā, joprojām saņem šo neticības pilno jautājumu. Vulkāna pelnu mākonis ir atstājis iespaidu uz ceļotgribētāju psihi un sašķobījis pārliecību, ka mūsu gadsimtā lidmašīnas ir spējīgas stāties pretī visnegaidītākajiem dabas pārsteigumiem. Dažu dienu laikā Īslandes vulkāns ir sakaisījis pelnus uz galvas Eiropas Savienības un nacionālajām iestādēm, kurām tagad jāstrebj piecu dienu dīkstāves seku rūgtā putra.

Pasažieru tiesības

Katram vulkāna pelnu dēļ svešā zemē iesprostotam pasažierim ir savs stāsts par atceltiem reisiem, nīkšanu lidostā vai cīņu ar aviokompāniju par savām tiesībām. Atguvušies no nervus kutinošā ceļojuma, cilvēki arvien vairāk ir gatavi stāstīt par to, kā patiesībā ES likumdošana krīzes situācijās nestrādā. Arī līdz Eiropas Komisijas ausīm ir nonākušas ziņas, ka dažas aviokompānijas nav centušās atdod cilvēkiem visu samaksāto naudu par biļeti vai kompensēt viesnīcas, dažviet pat pasažieriem likts parakstīt dokumentus, ka viņi necels iebildumus, pretējā gadījumā liegta iekāpšana lidmašīnā.

Visticamāk, ka šādu gadījumu ir tūkstošiem, un pasažieri aizvien skaļāk pieprasa, lai brīdī, ka aviokompānijas lūdz atbalstu par zaudējumiem, atbildīgās iestādes prasītu atbildību arī no kompānijām par pasažieru tiesību pārkāpumiem. Eiropas Komisija turpina vai ik dienu uzsvērt, ka aviopasažieru tiesību ievērošana nav apspriežams jautājums un ka Eiropā šī sistēma ir visstingrākā pasaulē. Taču Brisele, visticamāk, šos jautājumus nerisinās, jo nacionālo atbildīgo institūciju kompetencē ir uzraudzīt un sodīt kompānijas tad, ja tās pārkāpj likumu.

Attīstīt vilcienu satiksmi

Tikmēr Eiropas institūcijās šonedēļ ieskanējušies arī priekšlikumi, ka vulkāna gadījums prasa nopietnāk domāt par zemes satiksmes uzlabošanu starp dalībvalstīm, piemēram, par dzelzceļa modernizāciju, kuru lidmašīnu dīkstāves pārbiedētie pasažieri centās izmantot ar vēl nebijušu sparu. Vecajā Eiropā par dzelzceļa satiksmes kvalitāti sūdzēties nevar, bet līdz Baltijas valstīm no Francijas vai Spānijas tik viegli nebūs nokļūt. Par to, ka steidzami vajadzīga moderna vilcienu satiksme, šonedēļ izteicās Eiropas Parlamenta deputāti. Šobrīd vēl tapšanas procesā ir "Rail Baltica" projekts, kas potenciāli savienotu Baltiju ar Rietumeiropu, taču projekts šobrīd iestrēdzis Eiropas gaiteņos finanšu trūkuma un domstarpību dēļ. Ideālajā gadījumā šai dzelzceļa līnijai būtu jābūt gatavai desmit gadu laikā. Transporta lietu komisārs igaunis Sīms Kallass vēl pirms stāšanās amatā ir norādījis, ka dzelzceļa transports būs viena no viņa prioritātēm un Baltijas valstu dzelzceļa satiksmi nepieciešams savienot ar pārējo Eiropas dzelzceļa tīklu.

Pelni raisa iztēli

Kamēr vulkāna pelnu mākonis virs Eiropas debesīm nav pilnībā izklīdis, arī citi Īslandes vulkāni piesaistījuši uzmanību. Dažos Rietumeiropas medijos šonedēļ parādījās ziņa: ja gadījumā pamodīsies Eijafjadlajegidla māsa Katla, tad pelnu mākoņa dēļ varētu nākties slēgt Eiropas debesis veselu gadu. Pagaidām nav ne mazākā pamata tam ticēt, taču šī doma vien jau raisījusi iztēli, kā eiropieši, nevēlēdamies vairs sadusmot dabu, atgriežas pie saknēm un klidzina cits pie cita un no valsts uz valsti ar zirdziņu.

Viedokļi

Sīms Kallass, transporta lietu komisārs: "Sagaidu, ka ikvienas kategorijas aviokompānijas ievēros savus pienākumus saskaņā ar Eiropas Savienības likumiem. Tas nozīmē –

mainīt biļeti vai arī atdot naudu, nodrošināt viesnīcu, ja nepieciešams, un informāciju. Tie ir skaidri, likumīgi pienākumi, un tie nav apspriežami. Tāpat mēs sagaidām, ka nacionālās varas iestādes darīs savu darbu, lai pārliecinātos, ka šie noteikumi tiek ievēroti. Eiropas līmenī mēs šai situācijai ļoti rūpīgi sekojam līdzi."

Valdis Dombrovskis, premjerministrs: "Mēs zinām Latvijas budžeta situāciju, tāpēc es neņemos solīt kādas kompensācijas. Par kompensācijām uzņēmējiem notiks diskusijas Eiropas Savienības līmenī, jo nepieciešama koordinēta pieeja, lai neradītu konkurences kropļojumus."
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties