#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kāpēc piedalīties iedzīvotāju diskusijās?
, 2010. gada, 06.augusts, 2010

Pirmā iesaistīties man mācīja mana vidusskolas latviešu valodas skolotāja. Viņa uzdeva mājasdarbu - atnest uz skolu uzrakstus/ etiķetes/ norādes ar valodas kļūdām. Tajā laikā mobilo tālruņu ar fotografēšanas iespēju vēl nebija, tāpēc viņa ieteica mums šādus uzrakstus palūgt vai vienkārši paņemt.

Zagšana tā nav, viņa teica – jo tas tāpat ir kļūdaini un būtu jāpārraksta. Šo atcerējos pavisam nesen, kad kādā kafejnīcā mēģināju no sienas nokasīt uzrakstu ar 3 gramatikas kļūdām un pieķēru sevi pie domas, ka tas tomēr nebūs pats efektīvākais problēmas risināšanas veids. Bet tikai pats pirmais – apzināt, ka problēma ir.

Man nekad neviens nav zvanījis pa tālruni pēc nejaušās atlases principa un aicinājis piedalīties diskusijā. Nedz par Eiropas Savienību, nedz par kādu citu tēmu. Tāpēc es tikai varu mēģināt iedomāties, kāds pārsteigums un cik daudz uzdrīkstēšanās ir cilvēkiem, kuri atsaucas uz šādu aicinājumu piedalīties iedzīvotāju diskusijās „Es, Latvija un ES”. Septembrī šādu cilvēku būs gandrīz 500 visos Latvijas reģionos, izņemot Rīgu.

Vienas dienas laikā katrā diskusijā 40 cilvēkiem būs iespēja gan izteikt savus viedokļus par to, kādā Eiropas Savienībā mēs vēlētos dzīvot, gan izstrādāt konkrētus priekšlikumus, kas un kam būtu jādara, lai to sasniegtu. Visas dienas garumā būs iespēja diskutēt gan ar sava un iespējams kaimiņu novada iedzīvotājiem, gan ar Eiropas Savienības jautājumu ekspertiem, lai priekšlikumi būtu pēc iespējas atbilstošāki gan iedzīvotāju vajadzībām, gan reālajai situācijai pašvaldībās, Latvijā un Eiropā. Diskusijas beigās iedzīvotāji (aicināts ikviens, ne tikai diskusiju dalībnieki!) varēs apspriest savus priekšlikumus ar pašvaldības, Saeimas un Eiropas Parlamenta deputātiem.

Par izteiktajiem priekšlikumiem visos reģionos varēsim balsot un tos komentēt. Rīkotāji visu šo informāciju apkopos un nodos pašvaldību, Saeimas un Eiropas Parlamenta deputātiem oktobra sākumā. Bieži dzirdam jautājumu – bet kāda no tā būs jēga? Var droši teikt, ka jau nākamajā dienā pēc šiem pasākumiem priekšlikumi nebūs kļuvuši par realitāti. Bet tas būs viens solis, lai sanāktu kopā, noskaidrotu, kas ir aktuāls noteiktajā novadā un izstrādātu priekšlikumus par to, kas būtu uzlabojams.

Cik gadus esmu virtuvē diskutējusi par to, ka vajadzētu tak vienreiz ķerties pie mājas siltināšanas, vajadzētu gaismu, kas ieslēdzas uz kustību nevis visu nakti deg kāpņutelpā... Bet nekas nenotika, līdz beidzot kaimiņi sanāca kopā un par to vairākās sanāksmēs vienojās. Tagad ir skaidrs, kas ir tas, ko mēs gribam, un varam ķerties pie realizācijas, kā arī sekot līdz mūsu mājas pārvaldnieka darbam. Tāpat arī šajās iedzīvotāju diskusijās varēs spert soli tuvāk konkrētu priekšlikumu apkopošanai.

Vesela diena nedēļas nogalē ir daudz laika, ko mīļuprātu mēs pavadītu rudens ražas novākšanā, agra rudens baudīšanā ar ģimeni un draugiem, dzeltenu un sarkanu lapu meklēšanā. Bet vai nebūs aizraujoši satikties ar 40 nepazīstamiem cilvēkiem un uzzināt, ko viņi domā, kā arī pašam/pašai piedalīties aktīvi lēmumu veidošanā? Neviens deputāts nevar zināt, ko mēs domājam un gribam, ja mēs to nepasākām. Bet, ja pasākām, varam turēt pie vārda!

Tiksimies Ogrē, Tukumā, Daugavpilī, Liepājā, Preiļos, Saldū, Valmierā, Ventspilī, Alūksnē, Talsos, Jelgavā un Jēkabpilī!
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties