#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kas ir ES Kopējā Lauksaimniecības politika?
, 2010. gada, 20.maijs, 2010

Līdz 3. jūnijam ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts izteikt savu viedokli par to, kas būtisks un svarīgs mūsu valstij būtu jāiekļauj Eiropas Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) pēc 2013. gada. Lai gan laika atlicis pavisam maz, vēl nav iesniegti pat desmit priekšlikumi.

Aicinājums nav sadzirdēts

Iesaistīties KLP veidošanā Latvijas lauksaimniekus un lauku iedzīvotājus aprīļa beigās aicināja arī šīs nozares Eiropas komisārs Dačans Čološs. Vizītes laikā mūsu valstī viņš uzklausīja zemnieku neapmierinātību par atšķirībām, kādas vērojamas tiešmaksājumos zemniekiem dažādās ES valstīs. Informāciju izplata arī Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Iveta Šulca, EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja: "Esam uzrunājuši lauksaimnieku organizācijas, lauksaimniekus informējošos tīklus – "Valsts lauku tīklu" un "Agropolu", reģionālo presi. Savukārt viņi uzrunājuši tos, kurus ietekmē KLP. Tā kā Eiropas Komisija rosina izteikties ne tikai lauksaimniekus, bet arī pārtikas ražotājus un patērētājus, esmu mudinājusi iesaistīties dažādas nevalstiskās organizācijas, arī pensionārus, ES informācijas punktus bibliotēkās un žurnālistus."

Tomēr šķiet, ka visas minētās aktivitātes rezultātu nav devušas. "Es pat neko nezinu par tādu iespēju izteikt savu viedokli par kopējo ES lauksaimniecības politiku," atzīst zemnieku saimniecības "Pauri" īpašnieks Jānis Nulle. "Kaut ko pa epastu tie pagasta konsultanti jau sūta, bet, ziniet, katrs pašlaik dreb par savu pēdējo latu un nav laika domāt par tādām globālām lietām. Turklāt kam tas mans viedoklis interesē tajā Eiropā? Nu lēma te savulaik ilgi un dikti par hektārmaksājumiem. Kas no tā iznāca? Eiropa vienalga pateica savu nē mūsu priekšlikumiem, un viss beidzās," norāda J. Nulle.

Jautā, bet vai uzklausīs

Tikmēr Mārtiņš Cimermanis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs, atzīst – izpratne par to, kas īsti ir KLP, Latvijā esot nožēlojamā līmenī. "Lauksaimnieki ar to galvenokārt saprot hektāru maksājumus vai traktortehniku. Taču aiz tā ir daudz kas vairāk – lauku ainava, vide, infrastruktūra," uzsver M. Cimermanis. Viņš gan piekrīt, ka informācijas par iespējām iesaistīties tās veidošanā ir par maz, turklāt pavasarī lauksaimniekiem citi steidzamāki darbi jāpadara. Neraugoties uz to, cilvēki tikšot informēti un iesaistīti. Mulsinot vien tas, vai Eiropas interese par Latvijas viedokli ir tiešām nopietna.

M. Cimermanis: "Tikai aprīļa vidū saņēmām uzdevumu veikt aptauju reģionos par ieteikumiem KLP. Šonedēļ beidzot ir gatavas aptaujas anketas. Taču noteiktais termiņš, līdz kuram tās jāapkopo, ir vismaz nenopietns tik būtiska jautājuma izpētei – 4. jūnijs. Nav pat mēnesis laika, lai to izdarītu! Tādēļ rodas pamatotas šaubas, vai šie viedokļi kādu tiešām interesē vai tā ir tikai kārtējā formalitāte."

LLKC tomēr sola aktīvi rīkot diskusijas par KLP visos Latvijas reģionos. Jau šonedēļ tās notikušas Zalvē, Durbē, Alūksnē, Aizputē, Priekulē un Vaiņodē.

Tam, ka no viedokļa izteikšanas nebūs nekāda labuma, nepiekrīt EK pārstāvniecībā Latvijā. "Šī ir tā reize, kad laukos dzīvojošajiem skaļas protestēšanas vai klusas ņurdēšanas vietā ir iespēja līdzdarboties pašiem savas nākotnes "spēles noteikumu" izstrādāšanā. Aicinu visus iesaistīties arī tādēļ, ka visaktīvāk par KLP pašlaik izsakās franči un vācieši, mēs nedrīkstam palikt malā," uzsver I. Šulca.

***

Uzziņa

Informācija par KLP – ; reģionālajos lauku konsultāciju birojos;

KLP apspriešana – http://ec.europa.eu/agriculture/cappost-2013/debate/index_lv.htm;

KLP aptaujas anketa – www.laukutikls.lv

Diskusijas par KLP:

 

Cibla – 21.05. plkst. 10

Kārsava – 26.05. plkst. 10

Rēzekne – 27.05. plkst. 11

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties