#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Konkurētspēja – nosacījums eksporta kāpumam
, 2010. gada, 13.jūlijs, 2010

Konkurētspējas uzlabošanās, par ko liecina reālo efektīvo valūtas kursu un eksporta tirgus daļu dinamika, var būt pamatā tālākam Latvijas eksporta pieaugumam arī mazāka ārējā pieprasījuma apstākļos, norāda Latvijas Bankas ekonomikas eksperts Artūrs Kaņepājs.

"Tomēr jāņem vērā, ka zemāku izmaksu pozitīvo ietekmi var kavēt kvalificēta darbaspēka trūkums, uz ko sāk norādīt ražotāji. Lai gan šo iemeslu, kā arī bāzes efekta dēļ otrajā pusgadā eksporta gada pieaugums var samazināties, gadā kopumā gaidāms eksporta pieaugums, kas rakstāms ar divciparu skaitli," prognozē Kaņepājs.

Latvijas ārējās tirdzniecības maija dati liecina, ka eksports gada laikā pieaudzis par aptuveni trešdaļu. Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, visvairāk gada pieaugumu ietekmēja koka eksports, taču ievērojami kāpis arī metālu un citu nozīmīgāko preču grupu eksports.

Kaņepājs stāsta, ka uz tālāku eksporta izaugsmi maijā norādīja gan rūpniecības dati, gan Eiropas Komisijas publicēto uzņēmēju aptauju rezultāti. Taču jūnija aptaujās uzņēmēji vairs neesot bijuši tik optimistiski, un atsevišķu Eiropas Savienības valstu valdību finanšu problēmas un budžeta tēriņu samazināšana turpmāk var negatīvi iespaidot eksporta pieprasījumu.

Savukārt imports gada laikā audzis par aptuveni ceturto daļu, kāpjot izejvielu, kā arī ilglietošanas preču importam. Pēdējā kāpums skaidrojams ar to, ka lēnām pieaug iedzīvotāju drošība par nākotnes ienākumiem.

 Attēlā - LB ekonomikas eksperts Artūrs Kaņepājs

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties