#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Konkursa "Draugi veselībai" ietvaros rosina jauniešus nesmēķēt
, 2010. gada, 31.maijs, 2010

31.maijs – Vispasaules Diena bez tabakas ir pirmā diena, kad jaunieši var pieteikties dalībai konkursā Draugi veselībai, pārtraukt smēķēšanu, izturēt bez šī kaitīgā ieraduma vismaz vienu mēnesi un laimēt vērtīgas balvas. Draugi veselībai norisināsies no š.g. 31.maija līdz 29.jūlijam.

Konkursā var piedalīties ikviens jaunietis 15-19 gadu vecumā, kopā ar saviem draugiem, paziņām un klasesbiedriem veidojot 5 cilvēku komandu. Tās sastāvā jābūt diviem smēķētājiem un trim nesmēķētājiem. Nesmēķējošo komandas biedru misija ir palīdzēt smēķējošiem draugiem izturēt bez savai un apkārtējo veselībai kaitīgās nodarbes vismaz vienu mēnesi. Komanda, kas uzvarēs Draugi veselībai konkursā, saņems balvu 700 latu vērtībā, kuru paši varēs izvēlēties. Ir vērts piedomāt arī pie savas komandas pasniegšanas veida, jo atraktīvākā un interesantākā komanda saņems papildu balvas 200 latu vērtībā.

Būtiskākais nosacījums, lai varētu pretendēt uz konkursa galveno balvu, ir atturēšanas no smēķēšanas visiem komandas dalībniekiem laika posmā no 2010.gada 29.jūnija līdz 29.jūlijam. Katrai komandai nesmēķēšanas periodā ir jāsagatavo arī mājas darbs – ar foto vai video palīdzību jāvizualizē vismaz četras veselību veicinošas aktivitātes, ar kurām var aizstāt smēķēšanu komandas dzīvesvietā, klāt pievienojot nelielu aprakstu. Tāpat komandām šī mēneša laikā katru nedēļu ir jāiesniedz atskaites par komandas statusu un pašsajūtu pēc smēķēšanas pārtraukšanas. Konkursa Draugi veselībai uzvarētāji tiks noteikti izlozes kārtībā š.g.10.augustā!

Lai reģistrētu savu komandu dalībai konkursā, dalībniekiem no š.g. 31.maija līdz 21.jūnijam jāaizpilda komandas reģistrācijas anketa, kura ir pieejama konkursa interneta mājas lapā www.draugiveselibai.lv. Klāt jāpievieno arī komandas foto, kurā redzami visi pieci komandas dalībnieki.

Šajā laika periodā tāds pats konkurss norisināsies arī Lietuvā. Konkursu organizē Latvijas un Lietuvas tabakas un alkohola kontroles nacionālās koalīcijas ar Eiropas Komisijas un pretsmēķēšanas kampaņas Help: Par dzīvi bez tabakas atbalstu, un tā mērķis ir motivēt jauniešus atbalstīt citam citu un atmest smēķēšanu, tādejādi izdarot izvēli par labu savai un apkārtējo veselībai!

Aktīvākajiem konkursa dalībniekiem un interesantāko mājas darbu iesniedzējiem tiks dota iespēja piedalīties divu dienu Latvijas un Lietuvas sadraudzības pasākumā uz Latvijas - Lietuvas robežas š.g. 21.-22.augustā.

Šogad Pasaules Veselības organizācija (PVO) Dienas bez tabakas ietvaros vēlas akcentēt un pievērst sabiedrības uzmanību tabakas industrijas ietekmei uz sieviešu un jaunu meiteņu tabakas lietošanas paradumiem. Sievietes, it sevišķi, jaunas meitenes ir tabakas industrijas mērķis. Skarbi, bet fakts – viņas tiek pievilinātas, lai aizvietotu priekšlaicīgi mirušos tabakas patērētājus, bet šie tabaku saturošie nāvi nesošie produkti tiek pasniegti kā viena no atslēgām uz sieviešu skaistumu un brīvību, kas tiek pausts gan ar reklāmas palīdzību, gan kino u.c.

Pasaulē ik gadu no tabakas lietošanas izraisītām veselības problēmām mirst 5 miljoni iedzīvotāju, tajā skaitā 1,5 miljoni sieviešu. PVO lūdz visām Konvencijas dalībvalstīm aizliegt jebkāda veida tabakas reklāmu, veicināšanu vai industrijas sponsorēšanu, turklāt ieviest stingru likumdošanu attiecībā uz aizliegumiem smēķēt sabiedriskās un darba vietās, īpaši pievēršot uzmanību tam, lai sievietes un bērni tiktu pasargāti no tabakas dūmu ietekmes.

Latvijā pēdējo 10 gadu laikā smēķējošo vīriešu īpatsvars samazinājies par 6,1% (no 51,1 % 1998.gadā līdz 45,0% 2008.gadā), bet sieviešu vidū samazinājums ir bijis tikai 3,6% (no 19,2% 1998.gadā līdz 15,6% 2008.gadā).

Savukārt 15-16 gadus vecu jauniešu vidū laika posmā no 2002.līdz 2007.gadam ir pat vērojams smēķētāju skaita pieaugums. Smēķētāju skaits šajā vecuma grupā meiteņu vidū palielinājies par 2,2% (no 33% 2002.gadā līdz 35,2% 2007.gadā), bet zēnu vidū – par 0,4% (no 41,4% 2002.gadā līdz 41,8% 2007.gadā)
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties