#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lai kļūtu „zaļāka”, Rīga mīs pedāļus un šķiros atkritumus
, 2010. gada, 20.aprīlis, 2010

Rīgas Dome vēlas piedalīties Eiropas Zaļās galvaspilsētas konkursā un, ja tā veiks virkni uzlabojumu un pierādīs spēju rīkoties saskaņā ar vides ilgtspējīgu attīstību, Latvijas galvaspilsēta varēs veiksmīgi kandidēt uz Eiropas Zaļās galvaspilsētas titulu jau 2014. gadā. Jau noteikts, ka šajā gadā Rīga kandidē arī uz Eiropas kultūras galvaspilsētas godu.

„Dalība Eiropas Zaļās galvaspilsētas konkursā ir lieliska iespēja Rīgai apzināt savas stiprās un vājās puses, kā arī salīdzināt sevi ar citām Eiropas pilsētām,” pauda Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietnieks un Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš. Kā pirmo prioritāti, mēģinot sasniegt labākus rezultātus pilsētvides kvalitātes uzlabošanā, A. Kļaviņš min veloceliņu attīstību. Tāpat pēc Vides pārvaldes priekšnieks ieskatiem steidzīgi jāķeras pie atkritumu saimniecības un lietus ūdeņu apsaimniekošanas sakārtošanas. Pilsētas apstādījumu uzlabošana ir ceturtā no svarīgākajām prioritātēm virzībā uz Zaļās galvaspilsētas statusa iegūšanu pagaidām nezināmā nākotnē.
A. Kļaviņš iepriekš paudis pārliecību, ka pašvaldībai vairāk uzmanības jāpievērš klimata jautājumiem, kas iepriekšējā startēšanas reizē, kad starp 35 pieteiktajām valstīm Rīga ieguva tikai 29. Vietu, tika novērtēts ar ļoti maz punktiem. „Kā galvenais ieguvums no dalības konkursā būtu uzskatāms nevis iegūtais tituls vai iegūtā vieta Eiropas pilsētu konkurencē, bet tas, ko ir izdevies sakārtot un uzlabot pašiem savā pilsētā, tiecoties uz labāku rezultātu,” viņš gan norādīja.
Savukārt vides ministrs Raimonds Vējonis paudis nostāju, Rīgai vēl ir jāatrisina daudzi jautājumi, lai kvalitatīvi piedalītos šajā konkursā. Ministrs Rīgā saskata problēmas ar atkritumu šķirošanu un videi draudzīga transportlīdzekļa izmantošanu, kā arī vērsis uzmanību uz to, ka ir jādomā, kā sabalansēt pilsētas attīstību ar vides aizsardzību. Kā zināms, Rīgas Dome nesen likvidējusi Vides departamentu, pievienojot to Komunālajam departamentam, tādēļ R. Vējonis saskata apdraudējumu „zaļākiem” darbiem no Rīgas Domes puses. Tomēr Rīgas uzvara konkursā neesot nesasniedzams mērķis, uzskata vides ministrs.
2009. gada nogalē Eiropas Komisija izsludinājusi nākamo konkursu par Eiropas Zaļās galvaspilsētas goda nosaukumu 2012. gadā un 2013. gadā, taču Rīga šajā konkursā nepiedalījās, taču pašvaldībai ir iespējas veikt uzlabojumus vides jomā, lai varētu startēt nākamajā konkursā. Eiropas Zaļās galvaspilsētas goda nosaukumu saņem pilsēta, kas pastāvīgi ievēro augstus vides aizsardzības standartus, realizē vērienīgus pasākumus, pilnveido vides aizsardzību un ilgtspējīgi attīstās. Uzvarējušās pilsētas uzdevums ir kalpot par iedvesmas avotu citām Eiropas pilsētām.
Konkursam pieteiktās pilsētas tiek vērtēs pēc 11 vides kritērijiem, tostarp pēc pilsētas ieguldījuma cīņā ar klimata pārmaiņām, atkritumu radīšanas un apsaimniekošanas, dabas un bioloģiskās daudzveidības, transporta, gaisa un ūdens kvalitātes.
Konkursā var piedalīties pilsētas, kurās iedzīvotāju skaits pārsniedz 200 000. Konkursā piedalās 27 Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī kandidātvalstis un Eiropas Ekonomikas zonas valstis.
Šogad Eiropas Zaļās galvaspilsētas statusu ieguva Zviedrijas galvaspilsēta Stokholma, savukārt 2011. gadā par to izraudzīta Hamburga Vācijā.

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties