#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latvijā ik dienu ar insultu mirst septiņi cilvēki
BNS 
, 2013. gada, 14.maijs, 2013

Latvijā ik dienu ar insultu mirst septiņi cilvēki, otrdien, atzīmējot Eiropas Insulta dienu, norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs Andrejs Millers.

“Tāpēc ir svarīgi zināt insulta pazīmes, lai pacients savlaicīgi nonāktu slimnīcā, kur viņam tiek sniegta nepieciešamā palīdzība,” paskaidroja Millers, vienlaikus piebilstot, ka ne visi cilvēki atgūstas no insulta ‒ daudzi mirst vai arī viņiem jāsaskaras ar dažādām veselības problēmām visu atlikušo mūžu.

Pēc Millera teiktā, nākotnē vairāk jādomā par primāro profilaksi, jāizglīto iedzīvotāji par pasākumiem, kas palīdz izvairīties no insulta, kā arī cilvēkus vairāk jāmudina sekot līdzi savam veselības stāvoklim, veicot regulāras pārbaudes.

Savukārt Latvijas Neirologu biedrības Insulta darba grupas vadītāja Evija Miglāne sacīja, ka kopējais cilvēku skaits, kuriem bijis insults, nav zināms, jo visi cilvēki insulta gadījumā nevēršas pie ārstiem. Viņa arī minēja, ka, piemēram, gada laikā slimnīcās nonāk aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku ar smadzeņu infarktu.

Miglāne pastāstīja, ka pēdējos gados situācija saistībā ar mirstību ar insultu nav mainījusies ‒ mirstības līmenis joprojām ir krietni augstāks nekā citviet Eiropā, kā arī tas ir lielāks nekā citās Baltijas valstīs. Visvairāk ar insultu mirst Krievijā.

Savukārt Sirds un asinsvadu slimību pacientu biedrības “ParSirdi.lv” un pētījumu kompānijas “Omnicom Media Group” maijā veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka gandrīz puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju nespēj nosaukt nevienu insulta pazīmi.

Tajā arī noskaidrots, ka sabiedrībai ir raksturīgs ļoti augsts pašnovērtējums, vērtējot savas zināšanas par insultu, taču, lūgti minēt insulta izpausmes, gandrīz puse aptaujāto nespēja nosaukt nevienu pazīmi.

94% aptaujāto interneta lietotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem norādījuši, ka zina, kas ir insults. Daudz atšķirīgāka aina paveras brīdī, kad respondenti tiek lūgti spontāni minēt insulta izpausmes jeb pazīmes, kas liecina par slimības iestāšanos, – nevienu insulta pazīmi nespēj nosaukt 44% aptaujāto.

Daudz biežāk nekā vidēji nevienu insulta pazīmi nespēj nosaukt vīrieši (52%) un jaunieši vecumā no 15 līdz 19 gadiem (53%).

Insulta simptomu zināšanu vai nezināšanu būtiski ietekmē respondenta iepriekšējā personīgā pieredze. Tie, kuri ir saskārušies ar insulta slimniekiem, daudz retāk (35%) kļūdās, nosaucot insulta pazīmes, nekā respondenti, kuriem šādas pieredzes nav (53%).

Tātad salīdzinoši liela daļa sabiedrības par šo slimību interesējas vien tad, kad insults jau ir neizbēgami ienācis viņu ikdienā, secināts pētījumā. Kopumā 52% aptaujāto ir bijusi personīga saskarsme ar insulta slimnieku vai arī viņi ir pārcietuši šo slimību.

Pētījuma dati liecina, ka ir jāveicina sabiedrības zināšanas par insulta pazīmēm. Ja slimība tiks atpazīta, līdzcilvēku rīcība insulta gadījumā, visticamāk, būs adekvāta situācijai – 86% aptaujāto norāda, ka, atpazīstot insultu, nekavējoties meklētu palīdzību pie neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālistiem.

Uz jautājumu, kas būtu darāms, lai savlaicīgi konstatētu un novērstu saslimšanu ar insultu, vairāk nekā puse (58%) aptaujāto min regulāru sekošanu līdzi asinsspiedienam un pulsam. Vēl biežāk (64%) par lietderīgām atzīst ikgadējas konsultācijas ar ārstu speciālistu.

Bieži minētas arī citas veselības kontroles procedūras, kas publiski minētas kontekstā ar sirds un asinsvadu slimību profilaksi.

Eiropā 2013.gada maijs ir pasludināts par Smadzeņu mēnesi. Tā ietvaros visās valstīs, tostarp Latvijā, tiek rīkoti dažādi informatīvi pasākumi sabiedrībai un medicīnas speciālistiem.

Eiropas Insulta dienas pasākumos ikvienam Latvijas iedzīvotājam 16.maijā universālveikalā "Stockmann" no pulksten 16 līdz 19 būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu un pulsu, konsultēties ar speciālistiem par insulta profilaksi un saņemt materiālus par sirds slimību profilaksi.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties