#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latvija neveicina nekustamā īpašuma tirgus attīstību?
, 2010. gada, 07.aprīlis, 2010

Latvija ir viena no četrām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kurās ir vismazākais atbalsts dzīvojamā īpašuma sektoram, secināts auditorkompānijas "Deloitte" pētījumā.

Pētījumā gan secināts, ka daudzas valdības ir pārskatījušas savu attieksmi pret mājokļu tirgu pašreizējā ekonomiskajā vidē. "Latvija ir viena no četrām dalībvalstīm, kurās ir vismazākais atbalsts dzīvojamā īpašuma sektoram. Būtiskākais, kā trūkst, ir hipotēkas procentu atskaitīšana un garantijas fonds," norāda "Deloitte Latvia" Nodokļu departamenta direktors Jānis Čupāns.

Būtu nepareizi secināt, ka ar lielāku pasākumu skaitu valstis aizsargājušas mājokļu tirgu no lejupslīdes. Tomēr valstis, kurās šādi pasākumi ieviesti, ir labākā situācijā, lai palīdzētu vietējam mājokļu tirgum stabilizēsies, jo šo atbalsta pasākumu ietekme uz pieprasījumu ir ievērojama, teikts pētījumā.

ES valstu likumdošana atbalsta mājokļu tirgus attīstību galvenokārt šādās jomās: hipotekāro procentu atskaitīšana, atbrīvošana no kapitāla pieauguma nodokļa, samazinātās PVN likmes vai atbrīvošana no PVN un garantiju fondi. Vairākās ES valstīs daudzi pasākumi jau ir ieviesti, lai atbalstītu esošos un potenciālos mājokļu īpašniekus.

Tādas valstis kā Francija, Vācija, Lielbritānija, Spānija, Polija un Čehija jau ir ieviesušas vairākus no minētajiem pasākumiem. Populārākais tirgus veicināšanas pasākums (darbojas 89% ES valstu) ir atbrīvojumi no kapitāla pieauguma nodokļa. Visbiežāk atbrīvojumi attiecas uz konkrētiem laika periodiem, kā arī uz dzīvokļiem, ko izmanto pašu mājokļiem, norādīts pētījumā.

Pašlaik 11 ES valstīs darbojas hipotēku garantijas fondi - šie fondi atbalsta cilvēkus, kam ir radušās grūtības ar hipotekāro kredītu atmaksu. Vairākas valstis, tostarp Polija, Ungārija, Slovēnija un Lielbritānija, ieviesušas šādu fondu 2009.gada pretkrīzes darbības plāna ietvaros. Savukārt dažas valstis pieņēmušas citus instrumentus, lai atbalstītu mājokļu īpašniekus. Piemēram, Nīderlandē dažās pilsētās pircēji, kas iegādājas nekustamo īpašumu pirmo reizi, tiek nodrošināti ar beznodokļu subsīdijām vai cita veida stimuliem, lai uzlabotu problemātiskās jomas sektorā. Polijā valdība atbalsta jaunas ģimenes, kas iegādājas pirmo mājokli, sedzot pusi no kredītprocentu maksājumiem pirmajos astoņos gados, sacīts pētījumā.

"Deloitte" pētījumu nekustamā īpašuma jomā veicis 27 Eiropas Savienības valstīs ar mērķi uzzināt, kā valstu valdības atbalsta mājokļu tirgu ar nodokļu politikas un hipotēku garantiju fondu palīdzību. Pētījuma autori izvērtē, kā ES valdības palīdz mājokļu īpašniekiem vai tiem, kas vēlas ienākt nekustamā īpašuma tirgū, veicot dažādus nodokļu sistēmas uzlabošanas pasākumus un veicinot hipotēku garantiju fondu pieejamību katrā no 27 valstīm.


Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties