#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latvija var iegūt vēl vienu EP deputāta vietu
, 2010. gada, 06.maijs, 2010

Eiropas Parlaments atbalstījis dalībvalstu valdību ierosinājumu - palielināt Eiropas parlamenta locekļu skaitu par 18 deputātiem. Viena papildu vieta būs Latvijai.

Priekšlikums dod dalībvalstīm iespēju izvēlēties procedūru, pēc kuras izvirzīt papildu deputātus:

- sarīkojot ārkārtas vēlēšanas saskaņā ar valstī esošo Eiropas Parlamenta vēlēšanu kārtību;

- atsaucoties uz pagājušā gada jūnijā notikušo Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātiem;

- deleģējot pārstāvi no nacionālo parlamentu deputātu vidus.

Tā kā Lisabonas līgums vēl nebija stājies spēkā 2009. gada jūnijā, kad notika Eiropas Parlamenta vēlēšanas, tad tajās tika ievēlēts deputātu skaits saskaņā ar Nicas līgumu. Savukārt Lisabonas līgums, kas stājās spēkā 2009. gada 1. decembrī, paredz 751 deputāta vietu.

Pašreizējiem 732 deputātiem pievienosies vēl 18 deputāti. Savukārt Vācijai vietu skaits samazināsies par 3 deputātiem, taču, tā kā ievēlēta deputāta pilnvaras nedrīkst tikt pārtrauktas Parlamenta sasaukuma laikā, tad viņi darbosies līdz nākamajām EP vēlēšanām. Tādējādi tiks pārsniegts Lisabonas līgumā paredzētais maksimālais deputātu skaits (751 deputāts) un ir nepieciešams veikt attiecīgus grozījumus ES pamatlīgumos. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc papildu deputāti pievienosies Parlamenta darbam tik vēlu pēc vēlēšanām un būs novērotāju statusā līdz brīdim, kamēr dalībvalstis, saskaņā ar savām konstitucionālajām procedūrām, ratificēs izmaiņas Lisabonas līguma pielikumā.

Lielākai daļai dalībvalstu, saskaņā ar to vēlēšanu rezultātiem, jau ir zināms, kas būs papildu deputāti, tomēr vairākās valstīs, kur ir specifiskas vēlēšanu sistēmas, procedūras nav tik skaidras. Francija jau norādījusi, ka grasās izmantot iespēju nominēt nacionālā parlamenta deputātus.

Lai arī pēc Latvijas Centrālās Vēlēšanu Komisijas datiem šī deputātu vieta pienākas "Vienotība"  pārstāvim Kārlim šadurskim, Latvijā  par šo jautājumu vēl jāpieņem atsevišķs lēmums.

TB/LNNK līderis un EP deputāts Roberts Zīle, šajā sakarā izplatījis bažīgu viedokli  "Ja dalībvalstīm būs brīva izvēle, pēc kuras procedūras aizpildīt papildus piešķirto deputāta vietu, uzskatu, ka Latvijai ir jāpieturas pie vēlēšanu rezultātiem un jānominē Kārli Šadurski, tā vietā, lai novilcinātu lēmumu līdz Saeimas vēlēšanām un tad dotu Saeimai iespēju izlemt par pārstāvi no sava vidus"

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties