#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latvijas ekonomika turpina šūpoties no vienas galējības otrā
, 2010. gada, 08.jūlijs, 2010

Tā uzskata "Latvijas Krājbankas" galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

"Ja iepriekšējos gados mēs pieredzējām strauja ekonomikas uzplaukuma - augstas inflācijas periodu, vēlāk ekonomiskās dižķibeles - deflācijas fāzi, patlaban pakāpeniski ieejam jaunā posmā, kas sola cenu kāpumu vājas un ievainojamas ekonomiskās situācijas apstākļos," skaidro eksperte.

Pēc viņas teiktā, patēriņa cenu indeksa dinamika pēdējos mēnešos arvien vairāk apliecina to, ka deflācijas periods Latvijā bijis ļoti īss un vienpusīgs, jo, salīdzinājumā ar algām, patēriņa cenu kritums bijis neliels, turklāt jau patlaban atrodamies pārejas periodā uz jaunu inflācijas fāzi.

Analizējot nākotnes perspektīvas, Ertuganova secinājusi, ka šogad cenu kritumu sagaidīsim tikai nākamajos vasaras mēnešos, savukārt pēc tam patēriņa cenu indekss pārliecinoši ies uz augšu.

"Pēdējā laikā parādās arvien vairāk ziņu par gaidāmo cenu kāpumu atsevišķām pakalpojumu un patēriņa grupām, ko īpaši izjutīsim līdz ar apkures sezonas sākumu. Neapšaubāmi lielākā loma cenu kāpumā Latvijā būs izejvielu un citu preču cenu pieaugumam ārzemēs, proti, inflācijas "importēšanai"," skaidro bankas eksperte.

Vienlaikus viņa uzsver, ka inflācijas tendenču "atgriešanās" raksturīga ne tikai Latvijā, citās Baltijas valstīs tā ir vēl izteiktāka. Ja pirmajā pusgadā cenas Latvijā pieaugušas par 1,8%, Igaunijai patēriņa cenu kāpums sasniedza 3%, bet Lietuvai - 2%.

Kā ziņots, šā gada jūnijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, bija par 1,4% zemāks. Precēm cenas ir pieaugušas par 0,1%, bet pakalpojumiem - samazinājušās par 5,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, palielinājās par 0,4%. Precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūnijā pret maiju bija cenu kāpumam ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem un pārtikai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem.

Šā gada pirmajos sešos mēnešos cenas ir pieaugušas par 1,8%. Šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2009.gada decembri, lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni bija cenu kāpumam siltumenerģijai, kas pieauga par 27,8%, degvielai, kur kāpums bija par 9,8%, augļiem, dārzeņiem un kartupeļiem, kur cenas auga par 32,9%, kā arī cenu kritumam apģērbam par 4,4%, telekomunikāciju pakalpojumiem par 2,5% un gaļai un gaļas izstrādājumiem par 1,9%.

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties