#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latvijas seniori ES – starp nabadzību un cerībām uz labāku dzīvi
BNS 
, 2013. gada, 10.maijs, 2013

Eiropas dienā ES mājā notika diskusija, kuras mērķis bija noskaidrot, kā Eiropas Savienībā (ES) jūtas vecākie sabiedrības locekļi jeb seniori.

To, ka viņu viedoklim ir arvien lielāks svars, apliecina statistika. Latvijā pagājušā gada sākumā bija 379 tūkstoši iedzīvotāju, kuru vecums pārsniedza 65 gadus. Tie ir 18,6% no visu Latvijas iedzīvotāju kopskaita. Turklāt, ja kopumā Latvijas iedzīvotāju skaits ir samazinājies, tad pensijas gadu cilvēku īpatsvars – tieši pretēji – ir pieaudzis, ko sekmē gan zemā dzimstība, gan darbaspēka vecumā esošo Latvijas iedzīvotāju izceļošana labāka atalgojuma meklējumos.

Lielākā Latvijas pensionāru sāpe, ko apliecināja arī diskusija, ir zemais ienākumu līmenis. „95% Latvijas senioru būtu jābūt pārliecinātiem eiroskeptiķiem. Viņi ir spiesti godīgi pateikt, ka ES piedāvātās iespējas izmantot nevar,” diskusijā uzsvēra Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš, norādot, ka vairums Latvijas pensionāru ar saviem ienākumiem nevar atļauties ne ceļot, ne baudīt daudzas citas aktīvas vecumdienu pavadīšanas iespējas.

Loģiski, ka ik pa laikam rodas aicinājumi noteikt kādu minimālo pensiju līmeni, kas būtu vienāds visā Eiropā. Šādu iespēju diskusijā gan noraidīja Eiropas Parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis, kas atgādināja, ka pensiju sistēma ir katras ES dalībvalsts pārziņā un nekādas kopīgas sistēmas šajā ziņā nav plānots veidot. Viņš uzsvēra, ka turklāt pati Latvija un Latvijas iedzīvotāji nav izdarījuši visu, lai pildītu valsts, tostarp pensiju, budžetu.

„Jā, mēs uz Eiropas fona esam nabagi. Tas ir gan vēsturiskais mantojums, gan mūsu pašu neizmantotās iespējas,” sacīja Šadurskis, uzsverot – ja arī paši Latvijas iedzīvotāji tik pielaidīgi neskatītos uz algu maksāšanu aploksnēs, korupciju, izvairīšanos no nodokļiem un līdzīgām lietām, tad vairāk naudas būtu arī pensijām. „Tādēļ nevainosim tos, kam iet labāk, bet darīsim paši,” teica Eiropas Parlamenta deputāts.

To, ka arī seniori spēj daudz ko paveikt, apliecināja arī vairāku pensionāru un senioru organizāciju pārstāvji, kas stāstīja gan par iespējām apgūt IT prasmes, gan citiem pasākumiem, kuros savus biedrus regulāri mēģina iesaistīt. Diskusijā gan netrūka arī rūgtuma par to, ka daudzi pensionāri līdz ar Latvijas valsts atjaunošanu jūtas aplaupīti tieši finansiālā izpratnē, un ES piedāvātās iespējas tur neko daudz nevar līdzēt.

Vienlaikus gan vairāku pensionāru organizāciju pārstāvji uzsvēra, ka tieši finansiālās situācijas dēļ Latvijas pēc iespējas dziļāka integrācija ES ir gandrīz vai viņu vienīgā cerība. „Tikai dziļa integrācija var dot labumu veciem cilvēkiem. Latvija tajās norisēs, kas notiek pasaulē, tagad viena pati izdzīvot nevar,” uzsvēra Andris Siliņš, piebilstot, ka tieši tādēļ viņš no pārliecināta eiroskeptiķa pamazām ir kļuvis par ES tālākas integrācijas atbalstītāju.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties