#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lauksaimniekiem sola labvēlīgākus ES finansējuma sadales nosacījumus
, 2010. gada, 14.jūlijs, 2010

Jaunajā plānošanas periodā Latvijas lauksaimnieki var rēķināties ar labvēlīgāku tiešmaksājumu sadalījuma nosacījumiem, nekā tas ir patlaban, šodien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (JL) žurnālistiem sacīja Eiropas Tautas partijas Eiropas Parlamenta grupas lauksaimniecības jautājumu koordinators Alberts Dess.

Viņš atzīmēja, ka patlaban izlīdzinošajos maksājumos par vienu hektāru Latvijā maksā 78 eiro (54,6 latus), bet salīdzinājumam Grieķijā - 500 eiro (350 latus). Tik lielām atšķirībām pēc 2013.gada vairs nevajadzētu būt. "Runa ir par godīgas konkurences iespējām un, ja ir tik lielas atšķirības, tā nav iespējama," sacīja Dess. Vienlaikus gan viņš prognozēja, ka maksājumi Latvijai arī turpmāk nebūs tik lieli, kā, piemēram, Vācijā vai citās vecajās Eiropas valstīs, un drīzāk tiks veikts finansējuma samazinājums vecajām valstīm un Latvija piedzīvos finansējuma palielinājumu.

Konkrētas vienošanās gan pagaidām Eiropas Savienības līmenī panāktas nav, un vēl ir gaidāmas ļoti smagas diskusijas un kompromisu meklējumi. Piemēram, panākot vairākumu deputātu frakcijā, atbildīgajā komitejā, Eiropas Parlamentā, tad diskusijās ar visu valstu lauksaimniecības ministriem un visbeidzot sarunās par pieejamo finansējumu ar visu dalībvalstu vadītājiem.

To, ka gadāmas smagas sarunas, prognozēja arī Dombrovskis, pēc kura domām, visdrīzāk tiks ieviesta vienkāršota izlīdzināšanas sistēma. Tāpat nav pārliecības, ka pieejamo finansējuma apjomu lauksaimniecībai izdosies palielināt, un galvenais jautājums būs par esošā ierobežotā finansējuma sadalījumu.

Savukārt Latvijas Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete atzīmēja, ka lauksaimniekiem nākot klāt aizvien jaunas un jaunas prasības, tāpēc finansējuma apjomu no kopējā budžeta nevar samazināt.

Viņa uzsvēra, ka ES apzinās, ka situācija Baltijas valstīs un Rumānijā ir slikta, tāpēc ar zināmu izlīdzinājumu un soli uz augšu varam rēķināties. Jautājums gan esot, kad tas notiks un cik liels būs pārejas periods, kas Latvijas interesēs būtu pēc iespējas mazāks, norādīja Kaniete.

Jau ziņots, ka Latvijā viesojas Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejas delegācija, kura kopā ar premjeru šodien apmeklēs bioloģisko saimniecību "Ozoli" Stelpes pagastā, lai klātienē iepazītos ar situāciju lauksaimniecības nozarē.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties