#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lauku tūrisma uzņēmēji pesimistiski noskaņoti par nozares attīstību
, 2009. gada, 20.oktobris, 2009

Lauku tūrisma uzņēmējiem valdības lēmums par valsts un Eiropas Savienības atbalsta saņemšanas atvieglojumiem tūrisma aktivitāšu veicināšanai īpašus atvieglojumus nerada.

Ministru kabineta 13.oktobra sēdē pieņēma grozījumus par to, kā piešķirams valsts un ES atbalsts atklātu projektu iesniegumu konkursos pasākumam "Tūrisma aktivitāšu veicināšanai". Tomēr, kā atzīst nozares uzņēmēji, šiie grozījumi īpašus atvieglojumus nerada, jo līguma slēgšana ar Lauku atbalsta dienestu ir visa procesa patīkamākā un vieglākā daļa.

Uzņēmēja norāda, ka lielākās problēmas saistībā ar atbalsta saņemšanas procesu lauku tūrismam saistītas ar lieku birokrātiju līdz līguma slēgšanai. "Daudz birokrātijas, neskaitāmi daudz dažādu izziņu un saskaņojumu - tam visam ir izgājuši cauri tie, kas pieteikušies atbalsta programmām," tā atzīst atpūtas kompleksa "Meža Salas" vadītāja un SIA "Limbažu ceļotājs" valdes locekle Linda Bēce.

Bēce atzīst, ka lielākās problēmas lauku tūrisma uzņēmējiem rada administratīvi teritoriālā reforma, kā rezultātā esot problēmas saņemt nepieciešamās izziņas atbalsta saņemšanai, jo, kamēr jaunie novadi vēl nav "iestrādājušies", neviens īsti nezina, kas par ko ir atbildīgs.

Bēce uzsver, ka lauku tūrismu gremdē pievienotā vērtības nodokļa (PVN) likme 21% apmērā. "Mūsu klienti nav gatavi maksāt 21% PVN par atpūtu. Rezultātā - neskaitāmi daudz klientu aizplūstu uz Igauniju, kur tūrismam ir 6% PVN likme un līdz ar to - par 12% zemākas cenas," pauž Bēce.

Papildus grūtības ir tiem lauku tūrisma uzņēmumiem, kas ir realizējuši ES fondu projektus. Līguma nosacījumi paredz, ka noteiktu gadu skaitu jānodarbojas ar plānotajām aktivitātēm, kuru īstenošanai saņemts atbalsts.

"Tā tas ir arī manā atpūtas kompleksā "Meža Salas". Ja apturēšu darbību, man visu nāksies atmaksāt Eiropai," atzīst uzņēmēja.

"Lai pārdzīvotu ziemu, domājam par piedāvājumiem semināru organizētājiem, bēru galdu organizēšanu, izbraukuma banketiem," stāsta Bēce.

Bēce norāda, ka šī brīža situācijā, kad uzņēmēji samazina pakalpojumu cenas un turpina maksāt nodokļus, ir būtiski, lai soli pretim panāktu arī valsts. "Nav normāli, ka šādā situācijā valsts monopoluzņēmums "Latvenergo" nesamazina tarifus un valsts nenāk pretim sezonas rakstura biznesam ar nodokļu atvieglojumiem nesezonas periodā," akcentē uzņēmēja.

"Sekas būs jūtamas, kad uzņēmēji sāks savus biznesus pārcelt uz citām valstīm, jo Latvijas valdības attieksme pret uzņēmēju ir ļoti negatīva," uzsver Bēce.

Ziņa sagatavota pēc aģentūras LETA/Nozare materiāliem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties