#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lēmums par skeneru ieviešanu lidostās jāpieņem ES dalībvalstīm
, 2010. gada, 16.jūnijs, 2010

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm pašām jāpieņem lēmums, vai lidostās uzstādīt ķermeņa skenerus, taču gadījumā, ja tie tiek ieviesti, ir jānodrošina atbilstība blokā noteiktajiem standartiem, otrdien paziņoja Eiropas Komisija (EK).

"Lēmums par skeneru izmantošanu valsts lidostās jāpieņem katrai dalībvalstij atsevišķi. Tas netiks mainīts," teikts transporta komisāra Sīma Kallasa paziņojumā. "Tomēr [dalībvalstīs], kur šāda tehnoloģija tiek izmantota, jānodrošina atbilstība ES standartiem attiecībā uz [pārkāpumu] atklāšanas spēju un vienotajiem noteikumiem par veselības un pamattiesību aizsardzību."

Pēc neveiksmīgā mēģinājuma Ziemassvētku dienā uzspridzināt ASV pasažieru lidmašīnu, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Detroitu, Vašingtona aktīvi mudinājusi ES ieviest šādus skenerus. Toreiz uzbrucējam Umaram Farukam Abdulmutallabam izdevās nogādāt lidmašīnā apakšbiksēs paslēptas sprāgstvielas, iznesot tās cauri lidostas drošības kontrolpostenim. Vairākas bloka dalībvalstis, tostarp Francija, Lielbritānija un Nīderlande, jau izmēģinājušas skenerus, bet Itālija plāno tos uzstādīt visā valsts teritorijā gan lidostās, gan vilcienu stacijās.

"Drošības skeneri nav panaceja, taču tie sniedz iespēju uzlabot pasažieru drošību," norāda Kallass. Otrdien publiskotajā EK ziņojumā ķermeņa skeneri nodēvēti par uzticamu pārbaudes metodi. "Turklāt ir iespējams risināt izskanējušās bažas par veselības un pamattiesību [apdraudējumu], ja vien skeneru izmantošana noritēs atbilstošos apstākļos," paziņoja EK.

Ieceres pretinieki norāda, ka skeneros iespējams iegūt pasažieru pilna ķermeņa attēlus. Taču lidostu drošības eksperti skaidro, ka skeneros ir programmas, kas ļauj ķermeņa attēlus padarīt neatpazīstamus, vienlaikus liedzot tos saglabāt vai izmantot bez atļaujas. Nākamajā nedēļā ES transporta ministri un Eiropas Parlamenta Transporta komisija diskutēs, vai nepieciešams atsevišķs likumprojekts par šo tehnoloģiju.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties