#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lielvārde. Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos
, 2010. gada, 07.septembris, 2010

Lielvārde ir viena no astoņpadsmit projektā Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos iesaistītajām Latvijas austrumu daļas pašvaldībām, kas atrodas Daugavas un Gaujas upju sateces baseinos.

Projekts tika īstenots arī Smiltenē, Ogrē, Līvānos, Cēsīs, Salacgrīvā, Alūksnē, Limbažos, Preiļos, Valkā, Salaspilī, Priekuļos, Ķekavā, Siguldā, Valmierā, Dagdā, Ķegumā un Cesvainē.
Lielvārde atrodas pašā Daugavas krastā, un likumsakarīgi, ka pilsētnieku radītie notekūdeņi agrāk vai vēlāk nonāk mūsu skaistajā Daugavā. Pirms jauno notekūdeņu attīrīšanas iekārtu nodošanas ekspluatācijā neviens neņēmās apgalvot, ka Daugavā ieplūst labi attīrīti notekūdeņi, bet tagad SIA Lielvārdes Remte valdes loceklis Edgars Mežvēvers atzīst: "No notekūdeņu attīrīšanas iekārtām iztek tik tīrs ūdens, ka to var izmantot kafijas vārīšanai. Iedzīvotāji jauno attīrīšanas iekārtu darbību tikpat kā nemana – ievērojami mazinājusies smaka iekārtu apkaimē un uzlabojusies ūdens kvalitāte Daugavā."

Iedzīvotājiem pamanāmākais projekta līgums ir Dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtu izbūve Lielvārdē. Visgandarītākie par pārmaiņām ir Avotu rajona iedzīvotāji, kuri pirms šā objekta nodošanas ekspluatācijā ūdeni no krāna dzert teorētiski drīkstēja, taču neko labu tas nesolīja – pārlieku lielais dzelzs saturs radīja oranžas nogulsnes un arī ūdens smarža uzticību neraisīja. Ūdenssaimniecības uzņēmuma valdes loceklis Edgars Mežvēvers saka: "Dzeramo ūdeni cilvēki vairāk pērk ieraduma, nevis nepieciešamības dēļ, jo tagad no krāna tek skaidrs un labi attīrīts dzeramais ūdens." Kaut arī Centra un Lauktehnikas rajona iedzīvotājiem jau iepriekš tika piegādāts atdzelžots ūdens, tomēr ES kohēzijas fonda ietvaros realizētā projekta dēļ ūdens kvalitāte ir uzlabojusies arī viņiem. Pirmkārt, ir novērsti ūdens spiediena kritumi un visu laiku tīklā ir vienāds spiediens, otrkārt, ūdens nesaduļķojas vecajos un sarūsējušajos cauruļvados, jo kritiskākie posmi ir nomainīti, kā arī izbūvēti nepieciešamie jaunie pievadi. Kopumā, projektu īstenojot, no jauna izbūvēti un renovēti gandrīz 2,9 km kanalizācijas un nepilni 1,5 km ūdensvada tīklu. Edgars Mežvēvers ir gandarīts, ka, uz darbu braucot, vairs nav jāuztraucas par sūdzībām un kārtējo avāriju. Būtisku avāriju kopš atjaunoto tīklu nodošanas ekspluatācijā vairs nav bijis, turklāt ir izveidota sistēma, kas dod iespēju mainīt ūdens padošanas avotu, – Lauktehnikas un Centra rajona ūdensgūtnes ir savienotas. Līdz ar to iedzīvotāji avārijas seku likvidēšanas laikā nepaliek bez centralizētās ūdens apgādes.

Par vienu no būtiskākajiem objektiem, kurā ES kohēzijas fonda projekta ietvaros veikta rekonstrukcija, SIA Lielvārdes Remte vadība uzskata ūdenstorņa remontu. Vecais ūdenstornis kalpojis ilgi, un tā tvertne neskaitāmas reizes jau bija metināta un lāpīta. "Ja ūdenstornim netiktu veikta pilna renovācija, kādu dienu tas varēja vispār nogāzties un atstāt bez ūdens lielāko daļu pilsētas. Vienmēr ar bažām skatījāmies uz torni, vērtējām, cik daudz tas tek, un spriedām, ko darīt, lai situāciju uzlabotu. Bet sarūsējis ir sarūsējis, tur nekāda metināšana vairs nepalīdzēja. Tagad jau esam piemirsuši, ka uz torni regulāri jāskatās, – ja nu vienīgi papriecājamies, cik tas tagad labi izskatās un cik tīrs ūdens no tā tiek padots iedzīvotājiem."

SIA Lielvārdes Remte ir sagatavojusi un iesniegusi apstiprināšanai ūdenssaimniecības attīstības 2. kārtas projektu. Tajā tiek akcentēta kanalizācijas un ūdensapgādes tīklu paplašināšana, kopumā no jauna izbūvējot ap 12 km ūdensapgādes un 12 km kanalizācijas tīklu. Galvenokārt tie tiks būvēti divos privātmāju rajonos, bet tie pilnībā neatrisinās visu mājsaimniecību iespēju pievienoties centralizētajiem tīkliem. Šobrīd centralizētie ūdenssaimniecības pakalpojumi ir pieejami 52,5% Lielvārdes iedzīvotāju, bet pēc 2. kārtas realizācijas to īpatsvars pieaugs līdz 68,5%. Lai īstenotu ES ieteikumu nodrošināt centralizētās ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmas pieejamību 95% pilsētas iedzīvotāju, tuvākajos gados tiks sagatavots projekts arī ūdenssaimniecības attīstības 3. kārtai.

Projekta finanšu, administratīvo un tehnisko vadību nodrošināja Vides ministrija.

Projekts Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos palīdz mazināt ekonomiskās un sociālās atšķirības Eiropas Savienības pilsoņu vidū.

***

UZZIŅAI

Realizētie būvniecības līgumi

– Dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtu izbūve Lielvārdē

– Izpildītājs: PS BKT, Darbi uzsākti: 05.05.2008. Līguma summa 1 888 814,27. Objekts nodots ekspluatācijā 17.08.2009.

– Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija Lielvārdē

– Izpildītājs: a/s Siguldas būvmeistars. Darbi uzsākti: 16.07.2007. Līguma summa 2 314 064,96. Darbi pabeigti 14.11.2008.

– Ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšana un rekonstrukcija Lielvārdē

– Izpildītājs: SIA Būvfirma Vītols. Darbi uzsākti: 06.01.2007. Līguma summa 1 727 624,04, Darbi pabeigti 24.01.2008.

LETA/Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties