#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Lisabonā notiks ES un ASV samits
, 2010. gada, 19.augusts, 2010

Baltais nams apliecinājis, ka NATO galotņu sanāksmes kuluāros, ASV prezidents Baraks Obama 20.novembrī Lisabonā tiksies arī ar Eiropas Savienības (ES) līderiem - Hermanu van Rompeju un Žozē Manuelu Barrozu.

"ASV nav tuvāka partnera par Eiropu, vairojot drošību un labklājību visā pasaulē. ASV un Eiropas Savienība, pamatojoties uz kopīgo vēsturi, kopīgajām vērtībām un ilgstošajiem sakariem, šobrīd īsteno plašu dienas kārtību," teikts otrdien izplatītajā komunikē.

Par samita dienaskārtību vēl jāpanāk savstarpēja vienošanās, taču no ASV paziņojuma noprotams, ka galvenā uzmanība tiks pievērsta finanšu krīzei, kā arī ārpolitikas un drošības jautājumiem. "Mūsu ekonomiskās attiecības ir ļoti svarīgas globālajai labklājībai, un mēs esam apņēmušies sadarboties, lai veicinātu mūsu ekonomiku strauju un ilgtspējīgu izaugsmi," teikts Baltā nama paziņojumā. "Mēs esam vienoti mūsu centienos aizstāvēt mūsu tautas un veicināt globālo drošību, apkarojot terorismu un nepieļaujot masu iznīcināšanas ieroču izplatību."

Šī gada pirmajā pusē Baltais nams šokēja toreizējo ES prezidējošo valsti Spāniju, atceļot Madridē plānoto samitu, taču gaidāmā galotņu sanāksme nav uzskatāma nedz par Lisabonas, nedz par jaunieceltā portugāļu izcelsmes ES vēstnieka Vašingtonā diplomātisko panākumu. "Tas ir tikai ērtības jautājums, jo tur jau notiek NATO sanāksme," atzina kāds avots ES diplomātu aprindās.

Saskaņā ar Lisabonas līgumu ASV un ES galotņu sanāksmē nepiedalīsies pašreizējās ES prezidējošās valsts Beļģijas premjerministrs Īvs Leterms, jo bloku ārējās attiecībās tagad pārstāv ES Padomes prezidents Rompejs. Vācijas Māršala fonda analītiķe Konstance Štelcenmillere uzskata, ka samita ekonomiskās sadaļas dienaskārtībā iekļaujami jautājumi par banku regulēšanu, par līdzsvaru starp ekonomikas stimulēšanas un taupības pasākumiem un par eirozonas stabilitāti. "ASV ir pastāvīga ieinteresētība Eiropas politiskajā stabilitātē un nākotnes integrācijā, kas ir tās ekonomiskās veselības un eiro veselības funkcijas," norādīja Štelcenmillere.

Savukārt Starptautiskās Krīzes grupas eksperts Alēns Deletrozs aicinājis abas puses līdztekus augstākās pakāpes drošības jautājumiem, kas saistīti ar situāciju Afganistānā, Irānā un Pakistānā, pārrunāt arī Kirgizstānas problēmas. "Mēs redzam, ka Kirgizstāna destabilizē visu reģionu un ne no viena nav politiskās gribas iesaistīties," uzskata Deletrozs. "Viņi [ASV] ir ļoti vīlušies Eiropā, pateicoties tās gribas trūkumam, tās nespējais sevi pozicionēt pasaulē. Viņi nevēlas būt vientuļi tur ārā, taču līdzko kaut kas notiek, ES šķiet sašķelta."

NATO galotņu sanāksme, kurā bez 28 dalībvalstu līderiem, iespējams, piedalīsies arī Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, sāksies 19.novembrī un ilgs divas dienas. Sanāksmes galvenais jautājums būs alianses iekšējās reformas. Iecerēts, ka samitā tiks apstiprināts NATO attīstības desmitgadu plāns jeb tā sauktā Stratēģiskā koncepcija, kuru šobrīd izstrādā NATO ģenerālsekretāra Andersa Foga Rasmusena birojs. "Mēs vēl neesam izlēmuši, vai ielūgt Krieviju. Taču Stratēģiskās koncepcijas apstiprināšana varētu viņus interesēt. [Attiecībās] ar Krieviju mēs esam nospieduši atiestates taustiņu, un ir daudzi apspriežami jautājumi," sacīja kāds avots NATO aprindās.
 

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties