#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Luksemburgas premjers: Novembrī paredzēta ES prezidenta amata kandidātu apspriešanas sanāksme
, 2009. gada, 30.oktobris, 2009

Lai pārrunātu Eiropas Savienības Padomes prezidenta amatam izvirzītos kandidātus, novembra vidū notiks īpaši šim jautājumam veltīta Eiropas līderu tikšanās, piektdien paziņoja Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers.

Kā pastāstīja Junkers, Zviedrija kā ES prezidējošā valsts sāks konsultācijas par kandidātiem uz augsto amatu jau nākamajā dienā pēc tam, kad Lisabonas līgumu būs parakstījis Čehijas prezidents Vāclavs Klauss.

Zviedrijas premjerministrs Frēdriks Reinfelts tāpat arī rīkos "īpašu Eiropas samitu, lai pārrunātu šīs kandidatūras [uz ES prezidenta amatu]", norādīja Junkers pēc Briselē notikušā samita, kurā bloka līderi vienojās par izņēmuma tiesību piešķiršanu Čehijai, ko pieprasījis tās prezidents Vāclavs Klauss līguma ratifikācijai.

Eiroskeptiski noskaņotais Klauss vēlējās, lai ES piešķirtu Čehijai izņēmuma tiesības, kas garantētu, ka pēc Otrā pasaules kara no toreizējās Čehoslovākijas teritorijas izraidītie vācieši neizvirzīs Prāgai mantiskas pretenzijas.

Klauss centās panākt, lai Čehija tiktu iekļauta Lisabonas līguma pielikumā starp tām valstīm, kurām ir izņēmumtiesības ES Pamattiesību hartā, kas pirms tam jau piešķirtas Lielbritānijai un Polijai.

Prognozēts, ka nākamajā otrdienā Čehijas Konstitucionālā tiesa pieņems spriedumu, vai ES Lisabonas līgums atbilst valsts pamatlikumam. Ja lēmums būs pozitīvs, sagaidāms, ka Klauss noslēgs līguma ratifikācijas procesu.

Savukārt, kā piektdien paziņoja Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, ir pamats "nešaubīgi" uzskatīt, ka līgums stāsies spēkā jau 1.decembrī.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties