#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Mobilā interneta lietotājus pasargās no milzu rēķiniem
, 2010. gada, 30.jūnijs, 2010

No 1. jūlija patērētājiem vairs nebūs jāraizējas par nepamatoti lieliem rēķiniem, ja tie kādā no citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm izmantos mobilo internetu. ES viesabonēšanas noteikumi paredz, ka no 1. jūlija datu viesabonēšanas limits būs 50 eiro (bez PVN), ja vien pats patērētājs nevēlēsies to palielināt. ES bijuši daudzi gadījumi, kad par mobilā interneta lietošanu ārvalstīs pieprasīti tūkstoši un pat desmiti tūkstošu eiro. Turpmāk tā vairs nenotiks.

Līdz šim mobilo sakaru operatoru noteikto superaugsto tarifu dēļ lietotāji mēdza saņemt nesamērīgi augstus rēķinus par to, ka tie, atrodoties kādā citā dalībvalstī un neapzinoties, cik tas maksā, savā tālrunī vai datorā ir lejupielādējuši mūziku vai skatījušies video. Lai ilustrētu šo problēmu, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses un informācijas nodaļa minējusi piemēru, kad pērn kāds Vācijas ceļotājs pēc televīzijas raidījumu lejupielādēšanas, izmantojot viesabonēšanu Francijā, saņēma rēķinu par 46 000 eiro. Savukārt kāds Apvienotās Karalistes students nesen saņēmis mēneša rēķinu 9 000 eiro apmērā par datu viesabonēšanas pakalpojumu izmantošanu studiju laikā ārvalstīs.

Latvijas operatori: milzu rēķinus esam piemērojuši reti
Kā atklāja mobilo sakaru operatora „Triatel” valdes priekšsēdētājs Raimonds Pelņa, līdz šim praksē daudz šādu problemātisku gadījumu „Triatel” nav bijis. „Atbilstoši ar ES viesabonēšanas noteikumiem esam ieviesuši šo prasību. Esam pārliecināti, ka šīs izmaiņas mums zaudējumus neradīs. Kā rāda mūsu pieredze, tad klienti ir apzinīgi un uzmanīgi seko līdzi saviem izdevumiem,” norādīja R. Peļņa.
Savukārt „Bite Latvija“ mārketinga vadītāja Kristīne Britāne sacīja, ka uzņēmums pat vērtē pozitīvi jaunos ES viesabonēšanas noteikumus, jo, ieviešot datu pārraides limitus, klienti varēs justies droši un aktīvāk izmantos viesabonēšanas pakalpojumus visās ES dalībvalstīs.
””Bite Latvija” jau līdz šim saviem klientiem ir nodrošinājusi iespēju pašiem noteikt datu pārraides limitu, bet no šā gada 1. jūlija datu pārraides limits automātiski tiks piemērots visiem klientiem. Būtiski, ka tiem klientiem, kuriem būs nepieciešams lielāks datu pārraides limits, piedāvāsim iespēju noteikt arī lielākus limitus – 100 vai 200 latu, kā arī nepieciešamības gadījumā atcelt limitu pavisam. Turklāt klients pats varēs mainīt limitu, vienkārši nosūtot bezmaksas īsziņu,” atzīmēja K. Britāne. Atbilstoši ES prasībām, no 1. jūlija tiks samazināti viesabonēšanas tarifi arī balss pakalpojumiem, turklāt „Vodafone” un tā partneru tīklos tarifi būšot vēl zemāki, nekā noteikts ES regulā, solīja „Bite Latvija” pārstāve. Viņa turklāt norādīja, ka situācijas, kad „Bite Latvija” klienti ir saņēmuši lielus rēķinus par datu pārraides pakalpojumu izmantošanu ārzemēs notiek ļoti reti. Šādos gadījumos mēs nākam pretī un piedāvājam saviem klientiem iespēju nomaksāt rēķinu pa daļām, ja summas apmaksa uzreiz nav iespējama.”
„Ir pienācis gals šokējošiem rēķiniem, ko tūristi un darījumu ceļotāji saņēma par interneta izmantošanu, lietojot viedtālruņus vai klēpjdatorus citās ES valstīs. Turklāt ES arī samazina cenas par viesabonēšanas zvaniem ceļotājiem. Esmu cieši apņēmusies padarīt ES telesakaru tirgus konkurētspējīgākus,” iepriekš norādījusi EK priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas atbild par digitālās programmas īstenošanu.
Turpmāk operatoru pienākums būs nosūtīt lietotājiem brīdinājumu, ja to rēķins sasniedz 80 % no datu viesabonēšanas limita. Sasniedzot šo limitu, operatoram būs jāatslēdz lietotāja mobilais pieslēgums internetam, ja vien tas nav norādījis, ka vēlas turpināt datu viesabonēšanu konkrētajā mēnesī. Datu viesabonēšanas maksimālā vairumtirdzniecības cena tiek samazināta no 1 eiro uz 80 centiem par vienu megabaitu. Maksimālā cena par viesabonēšanas zvanu būs 39 centi par minūti (bez PVN), šobrīd cena ir 43 centi. Maksimālā cena par zvana saņemšanu būs 15 centi minūtē (bez PVN); patlaban tā ir 19 centi. Maksa par zvanīšanu vai ienākošā zvana saņemšanu ārzemēs ES robežās būs par73 % zemāka nekā 2005. gadā, kad ES pirmo reizi vērsās pret pārmērīgi augsto viesabonēšanas maksu.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties