#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Mobilitāte pilsētā: velosipēdi
, 2010. gada, 20.aprīlis, 2010

Lielākā daļa, ap 70%, Eiropas iedzīvotāju dzīvo pilsētu un piepilsētu teritorijās. Pilsētu transports rada 40% no visiem sauszemes transporta radītajiem CO2 izmešiem un līdz pat 70% no transporta radītajām pārējām piesāņotājvielām. Protams, minētajam piesārņojumam ir noteikta ietekme uz cilvēku veselību.

Satiksme pilsētā ir saistīta arī ar sastrēgumiem un avārijām, kas rada ne tikai pārdzīvojumus, bet arī finansiālus zaudējumus: Piemēram, satiksmes sastrēgumi ES valstīs katru gadu rada izmaksas 1% apmērā no IKP.
Viens no pilsētas mobilitātes risinājumiem ir riteņbraukšana. Riteņbraukšana efektīvi izmanto pilsētu dārgo un ierobežoto infrastruktūru. Riteņbraukšana ir veselīga, nerada izmešus un ir ar augstu enerģijas izmantošanas efektivitāti. Eiropas Komisijas izstrādātais “Rīcības plāns mobilitātei pilsētās” vērš uzmanību uz velosipēdu, t.sk., elektrisko velosipēdu, izmantojuma priekšrocībām. Rīcības plāns neparedz uzspiest šabloniskus risinājumus vai tādus risinājumus, kas uztiepti „no augšas”: „...atbildība par pilsētu mobilitātes politiku gulstas galvenokārt uz vietējām, reģiona un valsts iestādēm.”
Latvijā riteņbraucēju skaits pieaug, par ko liecina stabili velosipēdu pārdošanas apjomi: Latvijas ekonomikai sarežģītajā 2009.gadā velosipēdu iegāde nav samazinājusies. Rīgā ikdienas velobraucēju skaita būtisku pieaugumu apliecina velosipēdistu vortāla "Veloriga.lv" veiktās Vanšu tiltu šķērsojošo velosipēdistu periodiskās uzskaites rezultāti. Tā 2009.gada maijā, salīdzinot ar aprīli un iepriekšējā gada rudens mēnešiem, to cilvēku skaits, kas ikdienā Rīgā pārvietojas ar velosipēdu, ir dubultojies. Savukārt 2009.gada jūnija vidū veiktajā pētījumā noskaidrots, ka darba dienā laikā no plkst.8 līdz 9 no rīta Vanšu tiltu šķērso 246 velosipēdisti jeb 4,1 velosipēdists minūtē, kas ir 2,7 reizes vairāk nekā jūlija vidū pirms gada.
Riteņbraucēju skaita pieaugums atspoguļojas arī skumjā statistikā. Tā, pēc Satiksmes uzraudzības biroja apkopotās informācijas, Latvijā 2009. gada pirmajos septiņos mēnešos salīdzinājumā ar analogu laika posmu pērn, velosipēdistu un mopēdistu, kuri pārkāpj Ceļu satiksmes noteikumus, skaits palielinājies par 810 (aizturēti 5137 velosipēdisti un mopēdisti). Savukārt pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem 2008.gadā uz ceļiem miruši 15 velosipēdisti, bet 2009.gadā – 26.
Protams, pieaugot velosipēda ikdienas izmantojumam, velobraucēji aizvien neapmierinātāki kļūst par:
- mazskaitlīgajiem un tehniski nepilnīgajiem veloceliņiem un velomaršrutiem;
- nepietiekamo drošas konstrukcijas (tādu, kas ļauj pieslēgt velosipēda rāmi un abus vai vismaz vienu riteni) velostatīvu skaitu;
- autobraucēju neiecietīgo attieksmi;
- tikpat kā neeksistējošo veloizglītību skolās.

Velobraucējus pārstāvošās biedrības, ņemot vērā velobraucēju skaita pieauguma dinamiku, velobraucēju jautājumu risinājumu publiskajā pārvaldē novērtē kā nepietiekamu. Tāpēc šobrīd riteņbraucēju biedrību pārstāvji ir iecerējuši izveidot organizāciju, kas apvienotu velobraucēju biedrības, lai sekmīgāk veidotu dialogu ar valsts pārvaldes iestādēm. Paredzams, ka jaundibinātā organizācija nodarbotos ar dažādu sūdzību izskatīšanu, ieteikumu vēstuļu gatavošanu un nosūtīšanu, sekotu līdzi izmaiņām likumdošanā, informētu par jaunumiem.

AS ”Latvenergo” Energoefektivitates centrs
aicina jus ša gada 21. aprili plkst. 15.00
apmeklet BEZMAKSAS seminaru
Individualais elektrotransports
Seminara uzzinasiet:
• elektrotransporta tehniskos parametrus;
• šī transporta veida priekšrocības;
• elektrotransporta izmantošanas iespējas individuālām un saimnieciskām
vajadzībām;
• elektrotransporta popularizēšanas akcentus pasākumā CO2 E-race.
Seminars notiks AS ”Latvenergo” Energoefektivitates centra telpas
Jomas iela 4, Jurmala.
Pieteikties seminaram ir iespejams pa talruni 67728567 vai e-pasta: eec@latvenergo.lv
Vietu skaits ierobežots.

 

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties