#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Neviennozīmīgs vērtējums par priekšlikumiem Baltijas valstu ekonomiku atjaunošanai
, 2009. gada, 02.novembris, 2009

Latviju pārstāvošie Eiropas Parlamenta deputātu dažādi vērtē 27.oktobrī prezentētos EP Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības (ALDE) grupas priekšlikumus Baltijas valstu ekonomiku atjaunošanai.

Krišjānis Kariņš (JL) un Sandra Kalniete (PS), kuri strādā lielākajā Eiropas Parlamenta (EP) politiskajā grupā - Eiropas Tautas partijā, atbalsta piedāvātos priekšlikumus. Tomēr, viņi uzsver arī nepieciešamību pēc iespējas ātrāk ieviest eiro Baltijas valstīs.

Kariņš uzskata, ka Latvijas galvenā prioritāte, lai izietu no ekonomiskās krīzes, ir pilnīga pāreja uz eiro. Vienlaikus viņš domā, ka priekšlikums kā pagaidu variantu Baltijas valstīs ieviest paralēlus norēķinus Eiropas vienotajā valūtā ir nopietni apsverams. Pēc deputāta domām, tas tikai paātrinātu Baltijas valstu ekonomiku atveseļošanos.

Arī Kalniete vērtē atzinīgi bijušā Beļģijas premjerministra Gija Verhofstada priekšlikumus. "Ir skaidrs, ka Eiropa varēs pārvarēt krīzi tikai ar stingru politisko gribu, drosmīgiem lēmumiem un inovatīviem risinājumiem. Krīzei ir globāli cēloņi, un Eiropas lielvalstu solidaritāte ar tās mazākajām dalībvalstīm šobrīd ir absolūti nepieciešama."

Vienlaikus deputāte uzskata, ka visskaidrākā šīs solidaritātes izpausme būtu Baltijas valstu ātrāka uzņemšana eirozonā. "Verhofstada priekšlikumi ir vērsti uz šo mērķi, tāpēc es tos atbalstu," skaidro Kalniete.

Roberts Zīle (TB/LNNK), kurš strādā Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā pozitīvi vērtē izstrādātos priekšlikumus, tomēr šajos priekšlikumos viņš drīzāk saskata "politisko sabiedrisko attiecību gājienu".

Deputāts bija ļoti skeptisks pret Verhofstada priekšlikumu izvērtēt iespēju Baltijas valstīs ieviest eiro kā norēķinu līdzekli paralēli nacionālajām valūtām. Zīle uzskata, ka tas radītu vēl mazāku pieprasījumu pēc lata, tādējādi apgrūtinot nacionālās valūtas kursa noturēšanu.

Savukārt, komentējot priekšlikumu pašreizējo 50% vietā paredzēt dalībvalstīm 25% līdzfinansējumu ES fondu apguvei, Zīle atgādināja, ka rosinājums samazināt dalībvalstu līdzfinansējumu jau bijis, taču Vācijas iebildumu dēļ Eiropadome to noraidījusi.

Jau iepriekš ziņojām par ALDE priekšsēdētāja Verhofstada pieciem priekšlikumiem Baltijas valstu ekonomiku atjaunošanai. Ziņa lasāma sekojošā saitē:

 

Ziņa sagatavota pēc aģentūras LETA/Nozare materiāliem.

 

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties