#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
No skolas sola biroja krēslā ar Eiropas atbalstu
, 2010. gada, 18.septembris, 2010

No Latvijas raugoties, Eiropas Komisija (EK) nebūtu varējusi izvēlēties labāku laiku, kad sākt jauno iniciatīvu "Jaunatne kustībā". Septembra vidū pēc pirmo nedēļu iesildīšanās stabilu kustību izglītības kalnā sākuši vai atsākuši kā skolēni, tā studenti, un trešdien izziņotā iniciatīva ir domāta, lai palīdzētu viņiem neapstāties ne tikai līdz brīdim, kad kabatā ir augstskolas diploms, bet arī vēlāk – ar ES prasmju pasi rokās.

Nav tā, ka "apskaidrība" – "jaunieši ir mūsu nākotne" – ES dalībvalstīm nākusi tikai tagad – ES programma "Erasmus" (par iespējām tajā piedalīties jāinteresējas Valsts izglītības attīstības aģentūrā, VIAA) studijām ārzemēs darbojas gadiem ilgi. 2008./2009. mācību gadā to izmantoja 1104 studenti no Latvijas, bet no Lietuvas – divtik vairāk. VIAA īsteno arī citas tā dēvētās mūžizglītības programmas – piemēram, skolēniem un skolotājiem paredzēto "Comenius". Tās ietvaros, piemēram, skolēni no Talsiem un Vācijas pilsētas Falkenbergas rada iespēju viens otram mācīt savu dzimto valodu.

"Jaunatne kustībā" ir daļa no lielā, par stratēģiju "Eiropa 2020" sauktā plāna, kurā Latvija un pārējās 26 ES valstis vienojušās par desmit gadu laikā sasniedzamiem ekonomikas stiprināšanas uzdevumiem – piemēram, no 15% līdz 10% samazināt skolu pametušo jauniešu īpatsvaru (Latvijā tas ir 15,5%) un panākt, ka vismaz 40% jaunākās paaudzes eiropiešu ir augstākā izglītība līdz 2020. gadam.

Lai to paveiktu, EK piedāvā 28 dažādus pasākumus, tostarp projektu "Tava pirmā EURES darbavieta" (EURES ir Eiropas Nodarbinātības dienestu tīkls, kas Latvijā meklējams Nodarbinātības valsts aģentūrā), kurā no nākamā gada plānots piedāvāt gan konsultācijas, gan finansiālu atbalstu gados jauniem darba meklētājiem, kas vēlas strādāt ārzemēs.

Kā tas izdosies, būs atkarīgs ne no Eiropas Komisijas, bet gan dalībvalstu veikuma un arī no pašiem jauniešiem, no tā, cik lielā mērā viņi vēlēsies "kustēties".

Izglītības un zinātnes ministrijas paspārnē izveidotās Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā www.jaunatne.gov.lv ir atrodama vesela virkne iespēju iesaistīties Eiropas Savienības atbalstītos projektos, piemēram, piesakoties brīvprātīgajam darbam. Šā gada augustā tepat Latvijā tika sākta Eiropas Sociālā fonda atbalstīta programma jauniešiem bezdarbniekiem, kas līdzās darba praksei saņem arī 120 latu stipendiju. Iespējas ir jau tagad, tās tikai jāprot atrast un izmantot. Eiropas Komisija turklāt aicina visas dalībvalstis nodrošināt jauniešiem vismaz sešu mēnešu praksi, stažēšanos vai darbu uzņēmumos pēc skolas pabeigšanas. Tad nebūs tā, ka darba sludinājumos meklē pretendentu "ar darba pieredzi", bet to iegūt nav iespējams.

Foto: europa.eu

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties