#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Noskaidroti "Zirgābola" gada balvas uzvarētāji
, 2010. gada, 12.marts, 2010

Vides aizsardzībā ieinteresētu domubiedru grupa 2010. gada februārī nodibinājusi Gada balvu "Zirgābols" kā līdzsvarojošu papildinājumu Vides ministrijas Gada balvai "Ābols" vides uzlabošanas un aizsardzības novērtējumam Latvijā.

Tās mērķis ir pievērst uzmanību vides aizsardzības praksei Latvijā, videi nedraudzīgiem projektiem, ierēdņu, amatpersonu un deputātu darbībai/ bezdarbībai vides aizsardzības jomā, t.i., vides ķēzīšanai un ķēzītājiem.

"Zirgābols" ir provokatīva balva, kuras uzdevums ir rosināt "atvērt muti", lai publiskā telpā uzsāktu diskusiju. Noslēgusies ir balvai izvirzīto nominantu vērtēšana, kas sākumā bija iecerēta kā akadēmiska vides NVO aptauja. Balvas vērtēšana pārauga par pilsonisku akciju.

Balvu uzvarētāji ir sekojoši:

Nominācijā „Ķēzītājs” uzvaru guva vides nozares atbildīgais ministrs - šajā konkursā vispretrunīgāk vērtētais nominants Raimonds Vējonis. Kā pozitīvs tika atzīmēts Vējoņa devums ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) "neievazāšanā" Latvijā, kā arī piekrastes aizsargjoslas aizsargājošo normatīvo aktu "noturēšanā" pret citu ministriju (sevišķi RAPLM) mēģinājumiem šo jomu pakļaut tikai ekonomiskām interesēm.

Vējoni iegāza viņa pārvaldīto vides institūciju praktiskā rīcība piekrastē, Aizsargjoslu likuma grozījumi attiecībā uz ostām un pagājušā gada septembrī pieļautie grozījumi "Atkritumu apsaimniekošanas likumā". Vējonim atbildību prasīja arī par nespēju pietiekami argumentēti aizstāvēt sabiedrības intereses "Šlesera priežu" lietā.

Nominācijā "Ķēzienprojekts" uzvarētājs ir "Rīgas brīvostas pumpēšanas projekts", ņemot vērā aktivitātes Krievu salas apbēršanā, lielo ķīru ligzdošanas vietas iznīcināšanā. Balva piešķirta par ķīmisko avāriju Kundziņsalā, tika atzīmēts veids, kā Brīvosta nodedzināja mazdārziņus Voleros; nelikās ne zinis par ogļu putekļu apbērtajiem iedzīvotājiem Krēmeros un Kundziņsalā, par Žurku salā izveidotajām dziļajām piestātnēm un neskaidro Daugavas padziļināšanas kārtību, kā arī par paredzētajiem naftas termināļiem Daugavgrīvā.

Šajā nominācijā izcēlās un atsevišķu balvu ieguva "Daugavas kanāla" projekts, panākot tam atsevišķu un īpašu nomināciju - uz nākotni vērstais murgainākais projekts.

Normatīvo aktu kategorijā vissīvāk sacentās "mežu izciršana" un "atkritumu glabāšana".

Uzvarētājs šajā nominācijā - grozījumi "Atkritumu apsaimniekošanas likumā", atļaujot Latvijā ievest citu valstu atkritumus sadedzināšanai.

Atsevišķu nomināciju ieguva HALAL gaļas bizness - "Skaļākais ķēziens", jo to pavadīja visplašākā pēdējā laika vides jautājumu akcija, kurā iesaistījās gan vides aktīvisti, gan ar vides aizsardzību līdz šim nesaistīti cilvēki.

Balvā gan minētajiem uzvarētājiem, gan visiem nominantiem tiks nosūtīti diplomi.

Ziņa sagatavota pēc gada balvas "Zirgābols" padomes materiāliem

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties