#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
NVO ierobežotas iespējas pieteikties uz ES fondu finansējumu
, 2009. gada, 27.oktobris, 2009

Šodien Saeimas apvienotajā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē tika secināts, ka nevalstiskās organizācijas var piedalīties tikai 8 no 130 ES fondu projektu konkursiem.

Kā norādījis Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks A.Ūbelis, tad, saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem, NVO pagaidām nevar konkurēt uz ES fondu finansējuma saņemšanu ar valsts iestādēm un komersantiem.  Kamēr nozaru ministrijas nav paziņojušas, ka tās deleģē NVO atsevišķu funkciju veikšanu, neesot pamata paplašināt ES projektu konkursu klāstu, kuros varētu piedalīties arī NVO.

Finanšu ministrs Einars Repše (JL) rosināja, lai NVO deleģē savu pārstāvi trīspusējām sarunām par atsevišķu valsts funkciju pārņemšanu, ko FM varētu organizēt ar nozaru ministriju pārstāvjiem.

Par šo tematiku ir notikusi diskusija pie Ministru prezidenta V.Dombrovska. Diskusijā ir secināts, ka sadarbība ar NVO varētu notikt četrās jomās: izglītībā, veselības aizsardzībā, sociālajā aprūpē un vides aizsardzībā.

Deputāts Mārtiņš Roze (ZZS) pauda bažas par rosināto NVO vienādošanu ar komersantiem, kas gan dotu NVO plašākas tiesības iesniegt savus projektus dažādos konkursos, bet radītu sarežģījumus ar sabiedriskā labuma organizācijas statusa saglabāšanu, kā arī liktu NVO maksāt nodokļus, kā to dara komersanti.

Deputāts Dzintars Zaķis (JL) norādīja, ka jau tagad Valsts ieņēmumu dienesta prasības par nodokļu aprēķināšanu traucē NVO attīstīt brīvprātīgo darbu.

Zaķis arī norādīja, ka tagad NVO nevar konkurēt ar valsts iestāžu ierēdņiem atsevišķos ES projektu konkursos, jo 5% administrēšanas izdevumiem ir pārāk maza summa, lai NVO varētu uzturēt savu biroju un algot vismaz dažus darbiniekus. Savukārt, piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdņiem, kuri ES projekta ietvaros lasa lekcijas, ar šo summu pietiek, jo viņu darba vietas jau ir iekārtotas.

Ūbelis informēja deputātus, ka jau ir sagatavots Ministru kabineta noteikumu projekts, kas paredz ES projektu administrēšanas izdevumus palielināt līdz 16%.

Tikšanās noslēgumā finanšu ministrs Repše aicināja NVO pārstāvjus elektroniski informēt viņa biroju par visiem šķēršļiem, kas traucē NVO piedalīšanos ES projektu konkursos.

Ziņa sagatavota pēc aģentūras LETA/Nozare materiāliem.

Foto: FreeRangeStock arhīvs

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties