#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
NVO pauž cerību, ka jau šogad Latvijā pirmais elektroenerģijas ražotājs saņems elektroenerģijas ekosertifikātu
BNS 
, 2013. gada, 15.februāris, 2013

Nevalstisko organizāciju (NVO) apvienība "Ecoenergy" pauž cerību, ka jau šogad Latvijā pirmais elektroenerģijas ražotājs iegūs elektroenerģijas ekosertifikātu "Ekoenerģija", diskusijā Eiropas Savienības mājā informēja tīkla pārstāvis Riku Eskelinens.

Sertifikāts apliecinās, ka noteikts enerģijas apmērs ir saražots videi draudzīgā veidā.

Eskelinens izteica cerību, ka 2014. gadā daudzas kompānijas Latvijā pirks, ražos un pārdos elektrību ar "Ekoenerģijas" sertifikātu. Eiropā pagaidām ar šo sertifikātu pārdotās enerģijas apmērs ir neliels, jo daudzās valstīs ir arī citi sertifikāti, bet šis sertifikāts ir plānots kā pirmais Eiropas mēroga zīmols.

Patlaban "Ecoenergy" sadarbības partneris Latvijā ir biedrība "Zaļā brīvība", kā arī notiek sarunas ar Latvijas Dabas fondu.

Seminārā piedalījās arī dažādu organizāciju pārstāvji, kuri atzina, ka Latvijā ir interese par šāda sertifikāta izmantošanu, taču konkrēti uzņēmumi vēl nav zināmi. Viņi pauda uzskatu, ka ekoenerģijas sertifikātu varētu izmantot mazo uzņēmumu pārstāvji, kuri vēlas izmantot videi draudzīgākus enerģijas ieguves veidus nekā līdz šim.

Pirmsākums iecerei izveidot vienotu elektroenerģijas ekosertifikātu radās Somijā, kad 1998. gadā tika izveidots ekomarķējums, kas ir pirmsākums "Ecoenergy". Jaunais zīmols publiski tika atklāts 2009. gadā, bet 2010. gadā sākta sadarbība ar citām Eiropas organizācijām, lai ieceri par vienotu zīmolu izplatītu tālāk.

Patlaban ieceri izmantot vienotu ekosertifikātu atbalsta 20 organizāciju no 17 valstīm, tostarp no Latvijas un Lietuvas.

Lai saņemtu sertifikātu, elektroenerģijas ražošanas stacijām būs jāatbilst noteiktiem kritērijiem. Piemēram, vēja, plūdu, ģeotermālā, saules enerģija tiek uzskatīta par ekoloģisku, ja vien tā nav ražota nozīmīgās putnu ligzdošanas vietās, "Natura 2000" teritorijās vai UNESCO kultūras mantojuma vietās. Tiek ņemtas vērā arī nacionāla līmeņa aizsargātās teritorijas.

Savukārt hidroelektrostacijām jānodrošina pasākumu saraksts, kurus tās veiks, lai kļūtu videi draudzīgākas, un jāvienojas par tiem ar vietējām NVO. Paredzēts, ka par katru megavatstundu (Mwh) būs jāmaksā 0,10 eiro, kas tiks investēti vides fondā.

Eskelinens lēsa, ka lētākā ar sertifikātu marķētā enerģija 2014. gadā maksās vienu eiro par MWh.

Latvijas Dabas fonda vadītājs Ģirts Strazdiņš ieceri ieviest vienotu ekosertifikātu atbalstīja un pauda uzskatu, ka tas ir viens no labākajiem veidiem, kā ļaut cilvēkiem izvēlēties videi draudzīgākos risinājumus.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties