#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pārtikas ražotājiem un tirgotājiem jādomā par katru santīmu, par ko palielināt cenas
, 2010. gada, 03.septembris, 2010

Iedzīvotāju zemās pirktspējas dēļ pārtikas ražotājiem un tirgotājiem jādomā par katru santīmu, par ko palielināt cenas, šorīt intervijā telekompānijas LNT raidījumam "900" sekundes sacīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Vienlaikus viņa norādīja, ka pasaules tirgū pārtikas cenas augušas visiem produktu veidiem, un šā gada pirmajos sešos mēnešos Latvijas ražotājiem izdevies eksportēt savus produktus par 60% augstākām cenām nekā pērn. Tomēr Latvijas tirgū tik liels pieaugums nav gaidāms, jo konkurence pārtikas tirgū ir ļoti liela, turklāt Latvijas tirgū tīko ielauzties arī Lietuvas un Igaunijas ražotāji.

"Vietējiem ražotājiem šis tirgus ir svarīgs, jo viņi to pazīst," sacīja Gulbe, piebilstot, ka Latvijā ir arī mazākas loģistikas un pārdošanas izmaksas.

Viņa arī norādīja, ka pārtikas cenu pieaugumu daudz vairāk nekā graudu cenu palielināšanās, ietekmēs energoresursu cenu kāpums.

"Palielinājums būs, taču tas nav mērāms reizēs," sacīja Gulbe, noraidot bažas par nepieciešamību izpirkt lētos produktus un veidot rezerves, lai tādā veidā censtos ietaupīt nākotnē.

Intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" Gulbe iepriekš skaidroja, ka pārtikas cenas celsies dabas katastrofu un zināmu biržas spekulāciju dēļ.

Jautāta, kāda būs ražotāju reakcija, pieaugot cenai un mazinoties cilvēku pirktspējai, Gulbe atzina, ka ražotāji izvēlēsies vienīgo izeju - necelt cenas "vienkāršajiem" produktiem, kā pienam vai maizes ķieģelītim, bet pacelt cenu, piemēram, smalkākam sieram vai ekskluzīvai maizes šķirnei.

Savukārt graudu cenu kāpumu pat par 50% kopš gada sākuma Gulbe skaidro ar zināmu biržas diktātu. "Graudu cenas nosaka biržas, un tur nodarbojas ar spekulācijām un baumu par trūcīgu ražu izplatīšanu. Biržai neder mierīgi laiki, jo tad nopelnīt nevar. Piemēram, gada sākumā biržā cukura cena tika paaugstināta pat par 40%, noturējās apmēram mēnesi un tad strauji kritās, toties tajā laika sprīdī kāds labi nopelnīja. Birža ar augstajām graudu cenām mēģina noturēt satraukumu un nedrošību. Latvijas lauksaimniekiem gan tas ir izdevīgi eksporta ziņā, tomēr tendence ietekmē cenas vietējā tirgū. Tomēr nav pamata satraukumam - graudu visiem pietiks un cenas jau tagad pamazām slīd lejup. Ja pārtikas kvieši 13.augustā maksāja 151 latu, tad 17.augustā - 144 latus par tonnu," rezumēja LTVC vadītāja.

Jau ziņots, ka piena produktu cenas šovasar palielinājušās par 10% līdz 15%. Savukārt graudu cenas Krievijas lielā sausuma dēļ pasaules biržās kāpušas par 30% līdz 40%.
 

LETA/ NOZARE

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties