#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pārvietojies gudrāk, dzīvo labāk
, 2010. gada, 14.septembris, 2010

Kā katru gadu (kopš 2002.gada), arī šogad Eiropas pilsētas, t.sk., Rīga, no 16. līdz 22.septembrim rīkos Eiropas Komisijas atbalstītos „Eiropas Mobilitātes nedēļas” pasākumus, kuru uzdevumi ir aicināt iedzīvotājus izmantot sabiedrisko transportu, velosipēdus, iešanu kājām un pamudināt Eiropas pilsētas veicināt autotransportam alternatīvos transporta veidus, arī investējot nepieciešamās infrastruktūras attīstībā.

„Eiropas Mobilitātes nedēļas” vispārējais mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par nepieciešamību veikt pasākumus pret piesārņojumu, ko rada iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļu skaita pieaugums pilsētvidē. Faktiski, tā ir ne tikai iestāšanās pret atmosfēras piesārņojumu vai troksni, bet arī par dzīves pilsētā kvalitātes uzlabošanu. 2010.gada „Eiropas Mobilitātes nedēļas” tēma ir „Pārvietojies gudrāk, dzīvo labāk”.

Cilvēka, īpaši autobraucēja, veselību pilsētas satiksme iespaido ar šādiem faktoriem:
- iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļu radītais troksnis, gaisa piesārņojums;
- traumas satiksmes negadījumos, mazkustīgs dzīves veids, aptaukošanās;
- sastrēgumu radītais stress.

Efektīvs risinājums minēto kaitīgo faktoru samazināšanai ir iekšdedzes motoru automašīnām alternatīvu transportlīdzekļu izmantošana. Visefektīvākā alternatīva ir velosipēds, un aizvien populārāks Eiropas valstīs kļūst arī elektriskais velosipēds – parastais velosipēds papildināts ar elektrisko motoru ar jaudu līdz 250W un akumulatoru. Elektriskais motors palīdz velosipēdistam pārvarēt nelīdzena ceļa posmus, kāpumus un lielus attālumus. E-velosipēdu raksturo šādas pamatpriekšrocības:
- nerada izmešus un troksni tā darbības vietā;
- nodrošina parastajam velosipēdam raksturīgo mobilitāti;
- apvieno labāko, kas piemīt mopēdam un parastajam velosipēdam.

Novērtējot e-velosipēda mobilitātes un ekonomiskuma iespējas, e-velosipēdu īpatsvars pārdoto velosipēdu kopskaitā 2009.gadā Nīderlandē sasniedza 12% un Vācijā – 4%, savukārt Šveicē pārdoto elektrisko velosipēdu skaits 2009.gadā, salīdzot ar iepriekšējo gadu, palielinājies par 90%, Francijā – par 50%.

Rīgas iedzīvotāji jau izmanto e-velosipēdus, ko apliecina arī vairāku sabiedrisko organizāciju, t.sk, „Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrības” (BIMAB), kopīgi veiktie riteņbraucēju skaita novērojumi uz Vanšu tilta 2010.gada maijā.

Lai nodrošinātu e-velosipēdu lietotājus, Rīgas iedzīvotājus un viesus, ar iespēju uzlādēt akumulatorus pilsētas centrālajā daļā, BIMAB un SIA „AV transports”, viens no elektrisko transportlīdzekļu komersantiem, „Eiropas Mobilitātes nedēļas” ietvaros atklās vieglo elektrisko transportlīdzekļu – elektrisko velosipēdu, skrejriteņu un mopēdu – akumulatoru uzlādes punktu. No uzlādes punkta atklāšanas brīža uzlādi šeit varēs veikt bez maksas. Šādai pieejai ir objektīvs pamats: vieglo elektrisko transportlīdzekļu akumulatoru pilnai uzlādei nepieciešamās elektroenerģijas apjomi ir niecīgi: velosipēdam ap 0,5kWh (3,7 sant.), savukārt mopēdam 1–2,5kWh (līdz 19 sant.). Pie tam, elektriskā transporta lietotāji parasti savus maršrutus plāno tā, lai nepaliktu bez elektrības rezerves akumulatoros. Tādējādi, publiskajos uzlādes punktos akumulatora uzlādei patērētās elektroenerģijas apjoms vidēji sastādīs pusi no iepriekš norādītajiem skaitļiem.

Jācer, ka atbildīgās amatpersonas „Eiropas Mobilitātes nedēļas” ietvaros vēlreiz nopietni izvērtēs komersantu un sabiedrisko organizāciju iniciatīvas elektrisko transportlīdzekļu uzlādes infrastruktūras izveides jomā un pārņems iniciatīvu, finansiāli atbalstot vienota standarta uzlādes punktu izvietošanu Rīgā jau tuvākajā laikā.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties