#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pētījums: Krīze radījusi šķēršļus ES dalībvalstu plāniem pievienoties eirozonai
, 2009. gada, 08.decembris, 2009

Globālā finanšu krīze radījusi šķēršļus jauno Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu iestājai eirozonā, lai arī eiro ieviešana tām patlaban kļuvusi par vienu no prioritātēm, liecina Eiropas Politikas centra veiktā pētījuma dati.

Pamatojoties uz Bulgārijas, Čehijas, Igaunijas, Ungārijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Rumānijas ziņojumiem, centra pētījumā norādīts, ka šo valstu pašreizējās eiro ieviešanas perspektīvas ir "neskaidrākās kā vēl nekad".

"Jaunie apstākļi ir sapinušies. Krīze radījusi ievērojamus apgrūtinājumus," vēsta centrs.

"No vienas puses, ir arvien pieaugošā vēlme pievienoties eirozonai un steidzama nepieciešamība kandidātvalstīm paātrināt šo procesu, jo atrašanās ārpus eirozonas ir ievērojami sadārdzinājusies. Savukārt, no otras puses, ir globālā krīze, kas apgrūtinājusi iespēju izpildīt [eiro ieviešanas] kritērijus, sarežģījusi stratēģijas un aptumšojusi laika prognozes," uzsver Eiropas Politikas centrs.

Pētījumā teikts, ka valūtas kursu ievainojamība radījusi ievērojamu nepieciešamību ieviest eiro tādās valstīs kā Bulgārija, Igaunija, Lietuva un Latvija, kur jau patlaban ir noteikti sava veida fiksēti valūtas kursi.

Čehija, Ungārija, Polija un Rumānija, kas iepriekš atturējās no konkrētu mērķu izteikšanas un bieži mainījušas plānotos eiro ieviešanas datumus, arī paudušas vēlmi pievienoties eirozonai, jo krīze radījusi ievērojamus draudus to mainīgajiem valūtas kursiem.

"Pēc 2008.gada septembra eirozona kļuvusi par labāko no iespējamām drošības salām vētrainajā pasaulē. Vienotā valūta nodrošina patvērumu, drošību pret spekulatīviem uzbrukumiem un triecieniem, kā arī aizsargājošus politiku rīkus," teikts pētījumā.

Eiropas Politikas centrs arī vēsta, ka krīzes dēļ tā dēvētās vecās ES dalībvalstis un Eiropas Centrālā banka nelabprāt nodrošina eiro ieviešanas iespējas jaunpienācējām.

Nokavējot optimistisko eiro ieviešanas iespēju 2008.gada vidū, jaunajām ES dalībvalstīm tagad draud ilgs un nenoteikts gaidīšanas periods, teikts pētījumā.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Foto: FreeRangeStock arhīvs

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties